WIG20: pod silnym oporem

Sławomir Dębowski, Analityk GFC Markets, Dział Analiz Globtrex.com
opublikowano: 2010-09-30 08:59

Po dwóch dniach korekty początek środowej sesji przyniósł wzrosty. Była to reakcja na wtorkowe odbicie na giełdach w USA.

W ciągu pierwszej godziny notowań indeks WIG20 osiągnął lokalne maksimum na poziomie 2604pkt. Popytowi nie udało się jednak utrzymać rynku powyżej bariery w rejonie 2596pkt. W rezultacie doszło do spadków. Poranna luka hossy (2572-2590pkt.), która powinna stanowić silne wsparcie została w dużym stopniu przysłonięta. Dzienne minimum wypadło na poziomie 2578pkt. Po godzinie 11-tej doszło do odbicia. Przyjęło ono postać wielogodzinnej konsolidacji w rejonie 2578-2594pkt. Indeks zamknął się na poziomie 2585pkt. (+0.5%).

Obroty na rynku akcji wyniosły 2.276 mld zł (poprzednio 1.679 mld zł). Ze spółek o największej kapitalizacji i płynności bardzo silny był dziś KGHM, który zyskał aż 3.25% zamykając się na poziomie 117.50 PLN. Nieznacznie słabiej od indeksu zachowywały się dziś: TPSA (17.64; -0.3%) oraz PZU (398.00; -0.3%).

Wczorajsza sesja w USA nie przyniosła zmian w technicznym obrazie rynku. Indeks S&P500 zamknął się na poziomie 1145pkt. (-0.25%). O godzinie 8:20 kontrakty na indeks S&P50 były notowane po 1134.75pkt. (-0.5%).
Dzisiejsza sesja na GPW w Warszawie może przynieść ruch boczny. O godzinie 14:30 i 15:45 pojawią się ważne dane makro z USA mogą mieć one dwojaki wpływ na rynek. Do czasu ich publikacji na rynku może panować marazm, potem możliwy będzie mocniejszy ruch.

WIG20: pod silnym oporemWIG20: pod silnym oporem

Na wykresie dziennym tworzy się od wielu dni negatywna dywergencja pomiędzy wykresem indeksu WIG20 a wskaźnikiem MACD histogram (wykres 1), jest to czynnik ryzyka sugerujący możliwość wystąpienia przesilenia w średnim terminie. Przebicie wsparcia w postaci sierpniowego szczytu (2563pkt.) wygeneruje silny sygnał sprzedaży.  

Sławomir Dębowski, Analityk GFC Markets, Dział Analiz Globtrex.com