WIG20: Ponowna próba ataku na 1900 pkt

Konrad Sobiecki
opublikowano: 07-05-2009, 11:36

Po dobrym starcie, indeks blue chipów próbuje ponownie przebić psychologiczną barierę. Próby zdobycia tego poziomu na  ostatnich dwóch sesjach zakończyły się fiaskiem. Zabrakło wsparcia w postaci większego kapitału oraz dobrych wieści zza Oceanu. Jak będzie dzisiaj?

Zaważą na tym publikacja danych makro oraz atmosfera panująca na Zachodzie. Na czwartkowej sesji GPW na tle parkietów Starego Kontynentu wypada całkiem nieźle. Odwrotnie niż wczoraj, jesteśmy mocniejsi od francuskiego CAC, brytyjskiego FTSE i niemieckiego DAX.

Na rynku walutowym od godzin porannych złoty umacnia się wobec głównych światowych walut. To znak, że być może zawitał u nas ponownie zagraniczny kapitał.

W przeciwieństwie do środy, na rynku panuje spokojna atmosfera. Handel odbywa się przy niskim poziomie obrotów, które o godzinie 11. przekroczyły zaledwie 390 mln zł.

Wśród blue chipów mocno rosną papiery PKO BP, PKN Orlen i TVN. Medialna spółka drożeje mocno piątą sesję z kolei. Inwestorów ucieszył fakt wzrostu wpływów z reklam w kwietniu, które przekroczyły 294 mln zł (wzrost 12,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu zeszłego roku). Po wczorajszym spadku zyskuje również KGHM. Zwyżkę wspomogła rekomendacja wydana przez DM IDM, którzy podwyższyli cenę docelową o 42 proc. do 55 zł. Analitycy zalecają nadal „trzymanie” akcji w portfelu. Specjaliści z IDM obniżyli za to cenę docelową dla PBG do 242 zł (to wciąż ok. 30 zł więcej niż wynosi obecnego kurs akcji).

Nieco gorzej zachowuje się druga liga spółek. Na lekko rosnącym rynku dobrą passę kontynuują akcje Kolastyny, Drągowskiego i LC Corp. Wśród spółek deweloperskich prym wiedzie dzisiaj Warimpex. Austriacka spółka wzrosła zdecydowanie mniej w ostatniej szarży całego sektora. Dla porównania, subindeks WIG-Deweloperzy zyskał od listopada 100 proc., podczas gdy papiery Warimpeksu zyskały ok.65 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / WIG20: Ponowna próba ataku na 1900 pkt