WIG20 przerwał serię trzech spadkowych sesji

  • PAP
opublikowano: 18-06-2021, 19:13

Na zakończenie tygodnia WIG20 zyskał 0,41 proc. do 2.220,68 pkt., przerywając serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Liderem wzrostów był sektor odzieżowy z LPP na czele - akcje spółki zyskały 6,2 proc. i zamknęły sesję na najwyższym w historii poziomie 11.980 zł. W ocenie analityka BM BNP Paribas Lukasa Cinikasa obecnie nic nie wskazuje na zakończenie trendu wzrostowego na GPW.

"Piątek upłynął pod znakiem spadków na głównych rynkach akcji i na tym tle indeksy WIG i WIG20, które zakończyły sesję na plusie, pokazały relatywną siłę. W pierwszej części piątkowych notowań lepiej na GPW wypadały średnie i małe spółki, pod koniec notowań lepiej radziły sobie największe firmy. Generalnie na rynkach widać pewną awersję do ryzykownych aktywów po "jastrzębim" posiedzeniu Fed w środę. Odzwierciedleniem awersji były z jednej strony dość silne spadki na rynkach akcji na przykład w Europie, z drugiej wzrost notowań aktywów mających renomę tzw. bezpiecznej przystani. Takich jak na przykład dolar amerykański" - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.

fot. Reuters/FORUM
fot. Reuters/FORUM

Po otwarciu na poziomie 2.209 pkt., kilka punktów poniżej czwartkowego zamknięcia, indeks WIG20 poszedł w górę o ok. 15 pkt. w ciągu pierwszych 30 minut notowań. Przez kolejne godziny indeks stopniowo osuwał się w kierunku otwarcia sesji, czemu sprzyjały spadające notowania na rynkach europejskich. Kiedy o 15.30 na minusie otworzyły się także notowania w USA, spadek na GPW przyspieszył, spychając WIG20 do 2.205 pkt. Ostatnią godzinę notowań WIG20 spędził już we własnym rytmie - do 16.30 wspiął się do dziennego maksimum na poziomie 2.224,4 pkt.

Na zamknięciu WIG20 zyskał ostatecznie 0,41 proc., przerywając serię trzech spadkowych sesji z rzędu. Indeks zakończył tydzień na poziomie 2.220,68 pkt., o 0,2 proc. niższym niż poprzedni. Indeks WIG zyskał 0,24 proc. do 65.963,01 pkt., mWIG40 spadł 0,64 proc. do 4.827,22 pkt., a sWIG80 zakończył sesję bez zmian na 20.670,36 pkt. W perspektywie tygodnia wszystkie indeksy straciły na wartości, a największej przeceny - o 1,2 proc. - doświadczył sWIG80.

Kiedy kończyły się notowania w Warszawie niemiecki DAX spadał ponad 1 proc., amerykański S&P 500 tracił ok. 1 proc., a technologiczny Nasdaq szedł w dół o 0,6 proc.

Obroty na GPW wyniosły niemal 2,3 mld zł z czego blisko 1,9 mld zł przypadło na spółki z WIG20. Trzy firmy przekroczyły granicę 200 mln zł obrotów - KGHM (276 mln zł), PKN Orlen (241 mln zł) i PKO BP (206 mln zł).

Lukas Cinikas zwraca uwagę, że tradycyjnie w ostatni dzień notowań czerwcowych instrumentów pochodnych wycena kontraktów terminowych na WIG20 i samego indeksu WIG20 nieco się rozjechała, a wygasanie instrumentów pochodnych znalazło odbicie przede wszystkim w zwiększonych obrotach.

"Na naszym rynku nie dzieje się w tym momencie nic niepokojącego, co wskazywałoby, że trend wzrostowy jest zagrożony. Mamy obecnie korektę, która po silnych wzrostach w kwietniu i maju jest zupełnie naturalna. Podstawowy scenariusz zakłada obecnie kontynuację trendu wzrostowego" - powiedział Cinikas.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W ujęciu sektorowym zdecydowanym liderem wzrostów był indeks WIG-Odzież, który zyskał 5,3 proc. i po raz pierwszy od ponad 2 lat przekroczył 7 tys. pkt. Ponad 1 proc. poszły w górę notowania WIG-Informatyka. Łącznie na wartości zyskało 6 z 15 indeksów branżowych. Największe spadki zanotowały indeksy WIG-Leki i WIG-Paliwa, które straciły po niecałe 2 proc.

Liderami wzrostów w WIG20 były spółki odzieżowe. Akcje LPP zyskały 6,2 proc. do 11.980 zł i zakończyły sesję najwyżej w historii. W trakcie notowań cena akcji po raz pierwszy w historii przekroczyła 12 tys. zł. Z kolei CCC, które w czwartek przedstawiło plany na najbliższą przyszłość (spółka zamierza m.in. do końca roku powiększyć nową sieć sklep HalfPrice do 65 obiektów w Polsce i Europie) i zapowiedziało na jesień nową strategię, zyskało 4 proc. do 113,05 zł. Obydwie spółki znajdują się w długoterminowych trendach wzrostowych - LPP urosło od początku roku niemal 45 proc., a CCC zyskało w tym czasie niemal 30 proc.

Uwagę zwrócił także wzrost kursu Asseco Poland o 3,6 proc. do 73 zł. Dla akcjonariuszy spółki była to najlepsza sesja w tym roku.

Po raz pierwszy od trzech miesięcy granicę 60 zł przekroczyły akcje Allegro, które po wzroście o 1,62 proc. kosztowały na zamknięciu 60,05 zł.

Liderem spadków były akcje PKN Orlen, które straciły na wartości 3,5 proc. i skończyły sesję na 78,52 zł.

W grupie spółek z mWIG40 liderem wzrostów był Livechat. Akcje podrożały o 4,5 proc. do 129,4 zł i są bliskie wybicia w górę z kilkumiesięcznej konsolidacji.

O 3,7 proc. do 310 zł podrożały akcje mBanku, notując 52 tygodniowe maksimum. Obroty akcjami mBanku należały, obok obrotów akcjami Aliora (-2,3 proc. do 34,21 zł), do najwyższych w gronie firm z mWIG40. W obydwu przypadkach zbliżyły się do 28 mln zł.

Ponad 4 proc. straciły akcje ComArchu. Akcje krakowskiej firmy zanotowały czwartą spadkową sesję z rzędu, choć jeszcze na początku tygodnia notowane były najwyżej w historii (265 zł). W piątek na zamknięciu kosztowały 236 zł.

Wśród firm z sWIG80 liderem wzrostów były akcje ML System. Po ośmiu z rzędu spadkowych sesjach, w piątek kurs akcji poszedł w górę o 9,2 proc. do 116 zł.

Liderem spadków i obrotów w sWIG80 był Mabion. Kurs akcji spadł o 6,4 proc. do 74 zł, a wartość handlu akcjami wyniosła niemal 18 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane