WIG20 rozpoczął tydzień mocnym akcentem

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-02-2009, 10:00

Indeks największych spółek wzrósł na  otwarciu sesji o 3,3 proc. W kolejnych minutach byki spuściły jednak nieco z  tonu.

Po harcach na finiszu sesji w piątek, dziś początek sesji był równie emocjonujący, a WIG20 już na starcie zyskał 3,3 proc. i wzrósł do 1428 pkt. Pierwsza godzina sesji zakończyła się jednak sporo poniżej maksimów.

Podobnie jest zresztą na innych giełdach europejskich. Tamtejsze indeksy po mocnym początku zawróciły na południe.

W portfelu WIG20 najmocniejsze są banki, które w ostatnich dniach najbardziej odstawały od reszty stawki. O ok. 5 proc. po otwarciu drożały walory Pekao. Opublikowane jeszcze w piątek wyniki banku skłoniły analityków UBS i Credit Suisse do obniżenia wycen spółki o jedną czwartą do – odpowiednio – 81 i 60 zł.

Znów na minusie jest Agora, której walory odróżniają się czerwienią od pozostałych blue chipów. To wciąż kara za słabe wyniki 4 kw. 2008 r.

Po piątkowym spadku o ponad 4 proc. (a faktycznie o 1 grosz) nie podniósł się jeszcze Bioton. Nadal wierzy w niego Zygmunt Solorz-Żak, który rozważa dokapitalizowanie firmy, pod warunkiem, że ta zmniejszy zadłużenie. Już wcześniej zapowiadano, że spółka może to zrobić, pozbywają się niektórych aktywów.

„GGP” spekuluje, że między dwoma budowlanymi gigantami: PBG i Polimeksem, miałoby dojść do zbliżenia. Grupa Polimeksu miałaby wyemitować akcje dla dotychczasowych akcjonariuszy Hydrobudowy Polskiej (w 61,6 proc. zależnej od PBG), dzięki czemu wielkopolska firma stałaby się znaczącym akcjonariuszem PxMS. Przedstawiciele obu spółek nie mówią „nie”. Kilka dni temu Jerzy Wiśniewski, prezes PBG, w wywiadzie dla agencji Reuters mówił, że myśli o dużej fuzji z krajową firmą, przy czym to nie PBG miałoby być podmiotem przejmującym, a do przeprowadzenia transakcji posłużyłyby aktywa spółek zależnych. Kurs wszystkich zainteresowanych firm rośnie na początku dzisiejszej sesji, choć należy to raczej przypisywać lepszym nastrojom na GPW, niż „wyrafinowanym plotkom” (tak w oryginale ;) „GGP”.

Lekko drożeją papiery Energomontażu-Północ, spółki kontrolowanej już przez Polimex. Przed sesją firma poinformowała o sporym wzroście zysku netto w czwartym kwartale (i w całym 2008 r.). Stało się to jednak w znacznej mierze dzięki zaksięgowaniu zysku ze sprzedaży nieruchomości, a także odnotowaniu dodatnich różnic kursowych. Straty na wycenie walutowych derywatów zaliczono natomiast na poczet kapitałów własnych, a nie kosztów finansowych (podobny manewr, zgodny ze standardami rachunkowości), zastosowała już Naftobudowa, a to samo uczyni najprawdopodobniej Polimex-Mostostal i jeszcze jedna spółka z jego grupy – Torpol.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / WIG20 rozpoczął tydzień mocnym akcentem