WIG20 spadł już poniżej 1700 pkt

Sebastian Gawłowski
04-09-2003, 00:00

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkami, a WIG20 znalazł się poniżej 1700 pkt. Przez całą sesję trwała wyprzedaż akcji PKN Orlen, a im bliżej było jej końca, tym bardziej taniały kolejne wielkie spółki. Kupujący próbowali ratować indeks przed głębszą przeceną składając zlecenia na walory wszystkich spółek z WIG 20 naraz. Taka operacja została przeprowadzona wczoraj wielokrotnie. Wszystko na nic — WIG20 stracił 1,2 proc.

Optymiści mogą się poczuć rozczarowani, że osłabienie na GPW zbiegło się z powrotem wzrostów na zachodnie giełdy. Jednak trzeba pamiętać, że kiedy na największych rynkach trwała wakacyjna sielanka, warszawski rynek przeżywał największe ożywienie od trzech lat. Może to kusić do realizacji zysków zachodnich inwestorów i szukania szans zarobku na innych rynkach.

Wygląda na to, że spodziewana korekta na giełdzie zaczyna przyjmować realne kształty, choć nie oznacza to jeszcze końca trendu wzrostowego. Jednak z pewnością kolejne sesje nie będą już przebiegały w tak beztroskich nastrojach, jak dotychczas.

Niechlubnym liderem spadków wśród największych spółek był Orlen. Akcje naftowego koncernu traciły wczoraj nawet 4 proc., mimo że agencje informacyjne powiadomiły o zamiarze zwiększania zaangażowania w spółce przez Jana Kulczyka. Tymczasem wczorajszy „PB” informował o planach wspólnej z węgierskim MOL inwestycji w Rumunii.

Mieszane nastroje panowały w sektorze bankowym. Bank Millennium nadal celebruje udział w finansowaniu projektów w Iraku. Dzięki temu odrabia dystans między liderami hossy. Przecenie oparły się BPH PBK i BRE Bank. Za to minusy zaliczyły BZ WBK i Pekao SA. Po dynamicznym początku podaż opanowała branżę IT. Poranne plusy zniwelował Softbank, który odbił się od oporu na poziomie 30 zł. Słaba końcówka walorów IT oraz TP SA pogrążyła indeks TechWIG. Wśród spółek produkcyjnych indeksu WIG20 wyróżniało się Świecie. Kurs papierniczej spółki znajduje się w dynamicznym wzroście, po tym jak MSP oświadczyło, że wykorzysta akcje spółki do dokapitalizowania Kompanii Węglowej.

Wśród mniejszych spółek zdecydowanie korzystnie zaprezentował się Mostostal Export. Według informacji prasowych, budowlana spółka negocjuje sprzedaż działek na Polach Mokotowskich. Trwają spekulacje akcjami Elektrimu po ofercie Deutsche Telekom na kupno PTC. Entuzjazm graczy opadł po tym, gdy holding nie przystał na warunki Niemców. Jednak pod koniec sesji znów rósł popyt na Elektrim. Dobrze zachowuje się Lentex, co może mieć związek ze spekulacjami pod przejęcie spółki. Zyskał Kredyt Bank, dzień po tym, jak WZA spółki uchwaliło nową emisję akcji. Rosła cena Optimusa. Inwestorzy dyskontują szanse dystrybutora pecetów na odzyskanie rentowności w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / WIG20 spadł już poniżej 1700 pkt