WIG20 wróci do trendu

opublikowano: 09-10-2017, 22:00

Michał Marczak, odpowiedzialny w DM mBanku za strategię dla rynku akcji, uważa, że po korekcie WIG20 wróci do zwyżek.

Spadki notowań rodzimych blue chipów i na innych rynkach wschodzących nie były potwierdzone przepływami w funduszach typu ETF — zwraca uwagę Michał Marczak, który podkreśla, że do funduszy akcyjnych, inwestujących na emerging markets, napłynęło w ostatnim tygodniu września 0,4 mld USD, a w całym miesiącu 5,1 mld USD.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Krystian Maj - Forum

— Naszym zdaniem, przy dobrych danych makro i tanim pieniądzu kapitał nadal będzie płynął do funduszy akcyjnych, w tym na emerging markets. Zatem po lokalnej korekcie WIG20 powinien powrócić do trendu wzrostowego — prognozuje analityk DM mBanku. Jego zdaniem, przy relatywnie niskich obrotach na GPW uwaga inwestorów (również zagranicznych funduszy aktywnie zarządzanych) koncentruje się na spółkach z mWIG40, nadrabiającego dystans do WIG20, który mocno rósł w sierpniu. Na notowaniach mniejszych spółek odbija się natomiast brak świeżego kapitału w rodzimych funduszach akcyjnych. W sierpniuodpłynęło z nich netto 187 mln zł, w tym z funduszy małych i średnich spółek 79 mln zł.

— Sentymentu nie poprawia również niepewna sytuacja dotycząca przyszłości OFE. Jeszcze kilka tygodni temu wicepremier Mateusz Morawiecki informował o realizacji reformy systemu zakładającej zamianę OFE w TFI. Ostatnie doniesienia zaprzeczają temu (obecne status quo zostanie utrzymane w 2018, ale są obawy o demontaż systemu w 2019) — dodaje Michał Marczak. Według specjalisty, kolejną z przyczyn słabości małych spółek są ich niestabilne wyniki finansowe. Dotyczy to szczególnie spółek przemysłowych, które odczuwają presję na wzrost kosztów osobowych i cen surowców, a jednocześnie nie mogą w krótkim czasie przenieść ich na klientów.

— Naszym zdaniem, efekt ten będzie stopniowo malał (przy dobrej koniunkturze, z opóźnieniem, ale spółki będą podnosiły ceny), jednak wyniki trzeciego kwartału nadal mogą rozczarowywać w tym segmencie rynku. Z drugiej strony nawet przy słabszych wynikach wyceny niektórych spółek przemysłowych wydają się atrakcyjne — mówi Michał Marczak, który wśród faworytów wymienia Ergis i Pfleiderer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / WIG20 wróci do trendu