Wilkanowicz: PiS przyjęło środki, których nie powinno przyjąć

PAP
03-08-2007, 14:25

Sprawozdanie finansowe PiS zostało zakwestionowane przez PKW nie dlatego, że partia ta przyjmowała środki pochodzące z zakazanych przez ustawę źródeł, a dlatego, że je wykorzystywała - powiedział PAP ekspert prawny PKW Miłosz Wilkanowicz.

Sekretarz generalny PiS Joachima Brudziński tłumaczył, że partia sama - podobnie jak w poprzednich latach - wskazała w swoim sprawozdaniu takie wpłaty. Pieniądze wpłacane z naruszeniem ustawy o partiach politycznych - mówił polityk PiS - trafiały na oddzielne konto i były zwracane wpłacającym lub przekazywane na konto Skarbu Państwa.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, ugrupowanie nie może przyjmować środków finansowych pochodzących od cudzoziemców oraz wniesionych przez osoby prawne.

"Jeżeli były takie wpłaty, ale partia polityczna zwróciła je, albo na koncie miała wyższe saldo niż wynosiła suma wpłat, których nie powinno być, to można było przyjąć, że partia ta nie wykorzystała tych środków" - podkreślił ekspert. Jednak w tym konkretnym (PiS) sprawozdaniu - zaznaczył - saldo było niższe aniżeli kwota wspomnianych wpłat i w związku z tym PKW nie mogła zinterpretować tych wpłat jako niewykorzystanych.

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła również sprawozdanie SLD dotyczące źródeł pozyskania środków finansowych w 2006 roku.

Wilkanowicz zaznaczył, że o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii politycznej nie decyduje np. wpłacenie na konto partii środków finansowych przez cudzoziemców lub osoby prawne, lecz przyjęcie tych wpłat.

Zgodnie z prawem, partia ma 30 dni na zwrot wpłaty zabronionej przez ustawę.(PAP)

stk/ la/ gma/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Wilkanowicz: PiS przyjęło środki, których nie powinno przyjąć