Czytasz dzięki

William Carey stawia na Asa

opublikowano: 30-09-2018, 22:00

Spółka byłego szefa CEDC chce kupić operatora sklepów monopolowych w zachodniej Polsce.

Alkoholu nigdy za wiele. William Carey, który na polskim rynku kapitałowym znany jest przede wszystkim jako twórca potęgi, a potem twarz giełdowego upadku CEDC, jednego z największych producentów i dystrybutorów mocnych alkoholi, nie porzucił wysokoprocentowego rynku. W ramach grupy United Beverages zajmuje się importem i dystrybucją alkoholi. Buduje też nogę detaliczną, rozwijając sieci sklepów monopolowych.

William Carey
Zobacz więcej

William Carey fot. ARC

Wkrótce jego pozycja na rynku detalicznym może znacznie się wzmocnić. United Beverages złożyło w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek w sprawie przejęcia zielonogórskiej spółki System, która prowadzi sieć ponad 80 sklepów monopolowych As, działających na terenie czterech województw na zachodzie Polski. Wartość transakcji nie jest znana, a do zamknięcia tego wydania „PB” spółka nie odpowiedziała na nasze pytania w sprawie ekspansji na monopolowym rynku detalicznym.

W portfelu United Beverages są obecnie dwie sieci sklepów monopolowych. Pierwsza to Napoleon Alkohole Świata, mająca blisko 40 placówek, zlokalizowanych głównie na Pomorzu. Druga to Prosto z Palety, która ma 11 placówek w dużych miastach. W ubiegłym roku spółka dokonała już jednego przejęcia, kupując kilkanaście sklepów działających wcześniej pod szyldem Małpka Express. Według danych Bisnode, w Polsce działa około 5,1 tys. sklepów, które są wyspecjalizowane w sprzedaży alkoholu. Rynek jest bardzo rozdrobniony, więc po przejęciu Asa United Beverages może stać się liderem pod względem liczby placówek.

W ubiegłym roku United Beverages miało 467,3 mln zł przychodów, czyli o 0,7 proc. mniej niż rok wcześniej, i 7,2 mln zł czystego zysku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane