Windows 8 nie nakręcił sprzedaży komputerów

opublikowano: 29-11-2012, 19:45

Sprzedaż konsumencka komputerów osobistych z systemem Windows spadła w przeciągu miesiąca o 21 proc. ogółem, wynika z danych NPD Group, jednej z czołowych firm badających rynek, na które powołuje się Reuters.

Sygnalizuje to słaby debiut najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu, Windows 8, który miał dawać nadzieję na ożywienie sprzedaży komputerów.

Od wprowadzenie na rynek Windows 8 co miało miejsce 26 października, sprzedaż laptopów z systemem Windows obniżyła się o 24 proc., podczas gdy komputerów stacjonarnych o 9 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2011 r.

Zazwyczaj debiut nowego wydania systemu Microsoftu zwiększał sprzedaż komputerów, gdyż wielu konsumentów powstrzymywało się już od kilku miesięcy z zakupem sprzętu, czekając na najnowszą wersję oprogramowania.

Jest jednak jeszcze za wcześnie, bo minęły zaledwie cztery tygodnie od debiutu, by obwiniać Windows 8 za utrzymującą się słabość rynku PC-tów – podkreśla Stephen Baker, wiceprezes ds. analiz branżowych w NPD.

Dodaje, że mamy przed sobą cały sezon sprzedaży świątecznej.

Ale wyraźnie widać już teraz, że Windows 8 nie okazał się impulsem do zmiany sytuacji w tym segmencie rynku, a przynajmniej w takiej skali na jaką liczyło wielu sprzedawców – wyjaśnia Baker.

Dane NPD nie obejmują nowego tabletu Microsoft Surface, który dostępny jest tylko w sklepach firmowych, nie uwzględnia też sprzedaży komputerów dla firm, która ostatnio przedstawiała się bardzo solidnie.

Windows 8 notuje od debiutu znacznie gorsze rezultaty niż poprzedni system, Windows 7. Od premiery 8-ka ma 58-proc. udział w sprzedaży komputerów z systemem Microsoftu wobec 83-proc. udziału poprzednika w tym samym okresie czasowym po debiucie w 2009 r.

Promykiem nadziei dla giganta z Redmond jest dobra sprzedaż laptopów z dotykowym ekranem z systemem Windows 8. Mialy one w badanym okresie 6-proc. udział w sprzedaży laptopów, szacuje firma NPD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Windows 8 nie nakręcił sprzedaży komputerów