Windykacyjny GetBack w grupie Getinu

opublikowano: 11-07-2014, 00:00

Leszek Czarnecki sprzedał spółkę windykacyjną. Kupiła ją Idea Expert na konto Idea Banku.

Getin Holding, poprzez spółkę zależną Idea Bank, kupił 100 proc. akcji spółki windykacyjnej GetBack od dwóch spółek: luksemburskiej i cypryjskiej (przynajmniej jedna z nich, LC Corp BV, należy do Leszka Czarneckiego) oraz menedżerów tej firmy. Cena — 250 mln zł. Może ona wzrosnąć o 20 mln zł, jeśli GetBack zarobi w tym roku 35 mln zł, a w przyszłym wykaże 55,1 mln zł zysku.

Zobacz więcej

BANKOWA GRUPA: Idea Bank, którym kieruje Jarosław Augustyniak, ma już w grupie spółkę księgową Tax Care, pośrednika kredytowego Idea Expert i spółkę Idea Leasing. [FOT. WM]

W komunikacie czytamy, że Getin ma dwie wyceny: DM Millennium i DM mBanku, których średnia wynosi 446,5 mln zł, przy założeniu, że spółka osiągnie opisane wyżej wyniki w 2014 r. i 2015 r. Kupujący, Idea Expert, jest pośrednikiem z grupy Idea Banku i według rynkowych spekulacji, transakcja ma zwiększyć wartość banku przed szykowanym IPO. Tak uważa m.in. Michał Handzlik, prezes DT Partners, giełdowej spółki windykacyjnej, która skalą działania przypomina GetBack.

— Jest to kolejna transakcja w grupie spółek powiązanych z Leszkiem Czarneckim. Wcześniej w podobny sposób konsolidowano części biznesów, wnosząc je do grupy, aby uatrakcyjnić akcje w ofercie publicznej. Kupno GetBacku ma precedensowy charakter, bo dotychczas żaden bank nie posiadał spółki windykacyjnej — mówi Michał Handzlik.

O GetBacku wiadomo niewiele, bo nie publikował wyników. Na stronie internetowej czytamy, że posiada portfel wierzytelności o nominale 1,9 mld zł, kupiony w Polsce i 530 mln zł długów nabytych w Rumunii, gdzie rozpoczął działalność po tym, jak Leszek Czarnecki kupił lokalny Romanian International Bank.

Według naszych informacji, w ubiegłym roku GetBack miał kilkanaście milionów złotych zysku. Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku, mówi, że tyle spółka zarobiła już w pierwszym półroczu 2014 r.

Jego zdaniem, GetBack idealnie pasuje do grupy Idea Banku, który od dawna nosił się z zamiarem uruchomienia nowej linii produktowej, jaką jest windykacja na zlecenie swoich klientów. Idea ma już zresztą doświadczenie w biznesie windykacyjnym, bo sama kupowała przeterminowane portfele od innych banków. W FIZ działającym przy banku jest już 5 mld zł wierzytelności w nominale.

W ramach grupy GetBack mocniej wejdzie w długi firmowe. Oprócz windykacji Idea widzi tu jeszcze jeden biznes do zrobienia: finansowanie na restrukturyzację długów dla przedsiębiorców rokujących na przyszłość. Podobną działalność, tylko w segmencie detalicznym, prowadzą za pośrednictwem spółek pożyczkowych inni windykatorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu