Windykator może odstąpić od umowy

opublikowano: 26-04-2013, 00:00

Sprzedaż wierzytelności nie musi oznaczać pozbycia się długów. Ich nabywca w określonych przypadkach ma prawo odstąpić od umowy.

Podpisanie umowy o sprzedaż wierzytelności jeszcze nie oznacza, że pozbyliśmy się kłopotu w postaci długów. Zdarza się, że nabywca tych długów odstępuje od takiej umowy i ma do tego pełne prawo. W umowach cesji często znajdują się klauzule odnoszące się do potencjalnych wad prawnych nabywanych wierzytelności.

— Firmy windykacyjne mają często możliwość odstąpienia od transakcji, jeśli sprzedający nie poinformował na przykład o toczących się postępowaniach reklamacyjnych, potrąceniach czy klauzulach pozwalających na zwrot towaru przez kontrahenta — tłumaczy Tomasz Rodak, kierownik ds. rozwoju biznesu w Integral Collections. Najczęściej odstąpienia od umowy wiążą się z niedostarczeniem przez sprzedającego odpowiednich dokumentów i dotyczą pojedynczych wierzytelności.

— Zdarzają się przypadki cesji zwrotnych pojedynczych należności, gdy sprzedający nie jest w stanie wywiązać się z obowiązku dostarczenia dokumentów umożliwiających przeprowadzenie postępowania sądowego. Takie zobowiązanie jest zawsze umowne, a samo dostarczenie dokumentów następuje już po zapłacie ustalonej kwoty — mówi Danuta Czapeczko, dyrektor handlowy w Pragma Inkaso.

Zdarzają się także przypadki, kiedy po zawarciu umowy cesji jedna ze stron dowiaduje się, że w chwili zawarcia umowy dłużnik nie żył. Może się też zdarzyć, że należność wygasła np. z uwagi na zawarcie przez podmiot zbywający ugody i spłatę długu przed zawarciem cesji.

— Czasami strony przewidują w umowie także możliwość wycofania z jej zakresu pojedynczych wierzytelności, które okażą się przedawnione już w dniu zawarcia cesji. Cesja wierzytelności przedawnionych, jak i dotyczących dłużników, którzy zmarli, jest oczywiście prawnie dopuszczalna, ale praktykaw tym zakresie bywa różna — tłumaczy Joanna Nowicka- Kempny, prezes Centrum Finansowego Banku BPS.

Bywa też, że już po rozpoczęciu obsługi nabytego portfela wierzytelności pojawiają się nieprzewidziane podczas zawierania umowy parametry, które powodują niższą skuteczność windykacji.

— Może się wtedy pojawić konieczność podpisania aneksu do umowy i obniżenia ceny za portfel, tak żeby odzwierciedlała ona rzeczywistą jakość wierzytelności — mówi Wojciech Andrzejewski, wiceprezes Presco Group.

Na szczęście przypadki, w których może dojść do odstąpienia od umowy cesji wierzytelności albo jej modyfikacji, muszą być przewidziane w tej umowie.

— Odstąpić od umowy można tylko na zasadach określonych w umowie cesji wierzytelności — podkreśla Jarosław Długi, członek zarządu APS Poland. Wiadomo więc, co robić, żeby do takiej sytuacji nie dopuścić. Jest też szansa, żeby zawczasu zabezpieczyć się w umowie przed wystąpieniem takiego zdarzenia.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane