WIP uprości ochronę patentów za granicą

opublikowano: 28-06-2016, 22:00

Od piątku przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do międzynarodowej ochrony własnych rozwiązań.

1 lipca rozpocznie działalność Wyszehradzki Instytut Patentowy (WIP). To instytucja obejmująca cztery państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Czechy, Słowacje i Węgry. Jej celem będzie zapewnienie podmiotem zgłaszającym z tych państw uproszczonego i bardziej przyjaznego niż dotychczas systemu międzynarodowej ochrony patentowej PCT (Patent Cooperation Treaty — traktat o współpracy patentowej).

WIP lub EPO

Wyszehradzki Instytut Patentowy będzie działał jako międzynarodowy organ poszukiwań i badań wstępnych. Warto zauważyć, że do tej pory jedynym takim organem dla polskich zgłaszających jest Europejski Urząd Patentowy (EPO). Zadania związane z tą tematyką będą wykonywały krajowe urzędy własności przemysłowej państw członkowskich WIP, przy czym każdy dla podmiotów z własnego kraju — umożliwiając tym samym prowadzenie procedury w języku krajowym danego państwa. Wybierając WIP zamiast EPO polscy zgłaszający uzyskują np. możliwość wniesienia zgłoszenia międzynarodowego do Urzędu Patentowego RP w języku polskim, przy czym są zobowiązani do dostarczenia potem tłumaczenia na jeden z 10 języków wskazanych w regulaminie PCT.

Mniejsze opłaty

Utworzenie WIP przynosi też wiele innych korzyści użytkownikom z Grupy Wyszehradzkiej, a zwłaszcza małym i średnim firmom. — Zgłaszający przedsiębiorca, który wybierze Wyszehradzki Instytut Patentowy jako międzynarodowy organ poszukiwań lub badań wstępnych, uzyska refundację opłaty w wysokości 40 proc. za sporządzenie przez tę instytut sprawozdania z poszukiwań o stanie techniki — o ile skorzysta z pierwszeństwa ze zgłoszenia krajowego i przedstawi sprawozdanie z poszukiwań. Pełna opłata ustalona przez WIPO wynosi obecnie 1875 EUR, a po refundacji zgłaszający zapłaci tylko 1125 EUR — zwraca uwagę Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP.

Dodatkowa korzyść — przedsiębiorca może skorzystać z odroczenia konieczności złożenia do WIPO przetłumaczonego zgłoszenia w celu publikacji do 14 miesięcy od daty pierwszeństwa. Natomiast w przypadku uzyskania negatywnej opinii organu międzynarodowego zgłaszający może wycofać zgłoszenie i wtedy nie będzie musiał ponosić w ogóle kosztów tłumaczenia.

— Ponadto w przypadku ubiegania się o patent europejski w ramach procedury PCT zgłaszający, który ma międzynarodowe sprawozdanie z poszukiwań sporządzone przez WIP, będzie mógł skorzystać ze zniżki w opłacie za dodatkowe sprawozdanie — dodaje Alicja Adamczak. Chodzi o dokumenty dotyczące poszukiwań lub badań wstępnych pochodzące od innych organów niż Europejski Urząd Patentowy. Zamiast pełnej opłaty w wysokości 1300 EUR przedsiębiorca zapłaci tylko 190 EUR.

Zadania na zlecenie

WIP będzie mógł wykonywać także inne zadania dotyczące współpracy patentowej, np. prowadzić poszukiwania i badania na zlecenie innych urzędów, które nie posiadają odpowiedniej kadry ani narzędzi do samodzielnego wykonywania tych zadań lub mają tak dużą liczbę zgłoszeń, że muszą korzystać z pomocy innych instytucji. Siedzibą instytutu jest Budapeszt, a jego organem zarządzającym będzie rada administracyjna składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu