Wirtas - pierwszy w Europie polski jary orkisz

MEJ
opublikowano: 02-04-2015, 23:01

Pierwszą w Europie odmianę jarą pszenicy orkiszowej wyhodowali naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - informuje PAP. Jest bogata w gluten, minerały śladowe i antyoksydanty.

Wirtas - nowa jara pszenica orkiszowa została otrzymana po trwających od 1999 roku pracach badawczych, prowadzonych w Katedrze Hodowli Roślin i Nasiennictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Została  ona juz wpisana do Krajowego Rejestru Odmian w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.

Nowa pszenica orkiszowa jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak powiedział PAP główny autor odmiany, prof. dr hab. Marian Wiwart, zawiera ona "więcej glutenu, białka, substancji mineralnych takich jak żelazo, cynk i miedź", jest odporna na grzyby chorobotwórcze i nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

Pszenica orkiszowa wszystkich odmian charakteryzuje się niskimi wymaganiami nawozowymi, dużą odpornością własną na niekorzystne warunki glebowe, wysoką zawartością białka w ziarnie (od 13 do 18 proc.), glutenem o dobrym wskaźniku rozpływalności i wyższą niż u innych odmian pszenicy zawartością składników mineralnych zwłaszcza takich mikroelementów jak żelazo, cynk, miedź i magnez. Jednak orkisz jary daje o 20-30 proc. niższe plony z hektara niż ozimy, w przypadku którego otrzymuje się plony do 5 t/ha. Pszenica tego typu trudna jest też w omłotach, ponieważ oddzielenie ziarna od plew wymaga specjalistycznego sprzętu, na który stać rolników prowadzący ukierunkowane uprawy orkiszu.

Wirtasem więc są zainteresowani rolnicy-ekolodzy, zwłaszcza w Czechach, Słowacji i  Niemczech, Austrii i Belgii.  Obecnie pszenica ta wpisana jest do Krajowego Rejestru, do oznacza iż można sprzedawać jej ziarno siewne na terenie Polski. Jednak naukowcy z Olsztyna rozpoczęli rejestrację unijną, aby oferować ją, jako kwalifikowany materiał siewny, na terenie całej UE.

Orkisz jest obecnie jednym z najważniejszych elementów diet i zdrowego żywienia. Mąka, kasza czy płatki z niego zalecane są osobom cierpiącym na choroby cywilizacyjne, jako że obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi oraz zawierają antyoksydanty, a więc związki usuwające wolne rodniki i nie dopuszczające do ich powstania. Wolne rodniki odpowiedzialne są na przyspieszenie starzenia oraz powstawanie ognisk chorób nowotworowych

Pszenica orkiszowa powstała najprawdopodobniej w Syro-Palestynie we wczesnej epoce brązu. Znana jest z zabytków państwa egipskiego (m.in. malowideł świątynnych i grobowych oraz stel i papirusów), szeroko rozpowszechniła się w okresie republiki i cesarstwa rzymskiego. Uprawiana była w Europie jeszcze do I Wojny Światowej, zwłaszcza w krajach o gorszych glebach, ale potem jej znaczenie spadło na rzecz pszenicy zwyczajnej. Obecnie uprawiana jest głównie na południu Niemiec, w Szwajcarii, Austrii, Belgii i Czechach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane