Wirtualizacja i standaryzacja w bankowości

Materiał partnera
20-03-2013, 00:00

Większa elastyczność środowiska IT, brak uzależnienia od platformy sprzętowej oraz efektywniejsze zarządzanie i administracja — to tylko niektóre z korzyści z wirtualizacji i centralizacji zasobów w firmie.

Taką ścieżką, przy wykorzystaniu rozwiązań firmy Citrix, poszedł m.in. BNP Paribas Polska, bank o uznanej renomie. Plan połączenia Fortis Banku z Dominet Bankiem (w wyniku czego powstał BNP Paribas Polska) zakładał równoczesną fuzję prawną i operacyjną obu zaangażowanych podmiotów. Była to pierwsza tego typu udana operacja na polskim rynku. Pełna integracja infrastruktury IT i migracja klientów Dominet Banku stanowiły poważne wyzwanie. Zespół pracujący nad planem fuzji wiedział, że aby miał on szanse powodzenia, należy szczególną uwagę zwrócić na wybór odpowiednich rozwiązań informatycznych. To od nich zależało, czy w tak krótkim czasie uda się osiągnąć pełną integrację IT. Cel został osiągnięty w zaledwie kilka miesięcy.

— Po zatwierdzeniu fuzji z Dominet Bankiem priorytetem dla nas stało się opracowanie koncepcji i wdrożenie takich rozwiązań IT, które umożliwiłyby najlepsze wykorzystanie oraz standaryzację istniejącej już infrastruktury teleinformatycznej. Wirtualizacja wydała nam się najlepszym sposobem do osiągnięcia stawianych celów, a rozwiązania Citrix przekonały nas o słuszności naszego wyboru — mówi Piotr Chrapała, dyrektor Departamentu Wsparcia Użytkowników IT w BNP Paribas Bank Polska.

Głównym założeniem było wprowadzenie wspólnego standardu dla wykorzystywanejwtedy infrastruktury IT w oddziałach Dominet Banku i oddziałach Fortis Bank Polska. Nowa architektura miała jednocześnie wesprzeć procesy biznesowe, ograniczyć do minimum zmiany w organizacji pracy, obniżyć koszty eksploatacji IT, a także stworzyć łatwe w obsłudze i bezpieczne środowisko pracy dla niemal 1500 pracowników. W ciągu dwóch miesięcy od wyboru odpowiednich narzędzi, zespół projektowy stworzył środowisko testowe dla aplikacji na platformie Citrix XenApp.

W kolejnym miesiącu udostępnione zostały wirtualne pulpity pracownikom banku oparte o Citrix XenDesktop. Dzięki tym działaniom podczas oficjalnej fuzji prawnej z Dominet Bankiem możliwe było wykorzystanie pełnej infrastruktury we wszystkich oddziałach BNP Paribas Polska.

— Podczas realizacji projektu najtrudniejsze było opracowanie optymalnej, stabilnej i wydajnej konfiguracji stacji roboczych wraz z aplikacjami i systemem wydruku. Standaryzacja i wirtualizacja infrastruktury stacji roboczych oraz zdalnego dostępu do zwirtualizowanych aplikacji, danych i usług systemowych znacząco poprawiły wydajność, jakość i bezpieczeństwo pracy. Dział IT może teraz łatwiej zarządzać infrastrukturą teleinformatyczną i szybko wprowadzać ewentualne zmiany w konfiguracji systemu. Dzięki zmianom udało się również obniżyć koszty eksploatacji nowej infrastruktury dostępowej z wykorzystaniem rozwiązań Citrix XenDesktop oraz ThinPrint — opowiada Andrzej Miłosz, dyrektor Działu Rozwiązań Systemowych z Asseco Business Solutions, firmy, która odpowiadała za wdrożenie rozwiązań Citrix w BNP Paribas.

Dzięki wirtualizacji i stworzeniu prywatnej chmury opartej na technologii Citrix dział IT uzyskał możliwość scentralizowanegozarządzania pełnym środowiskiem w prawie 230 oddziałach banku i w 10 centrach biznesowych. Wprowadzone rozwiązania są skalowalne (zapewniają coraz wydajniejszą pracę w miarę zwiększania liczby elementów składowych), elastyczne i pozwalają na efektywne zarządzanie zasobami sieciowymi.

— Rozwiązania wirtualizacyjne Citrix w pełni spełniły nasze oczekiwania i stanowią obecnie podstawę architektury IT, która jest wykorzystywana do obsługi wszystkich istniejących i powstających oddziałów naszego banku.

Zaimplementowane rozwiązania są doceniane w grupie BNP Paribas, jako bardzo innowacyjne i przynoszące konkretne korzyści biznesowe — podsumowuje Jerome Gaubicher, dyrektor Pionu Technologii i Systemów Informatycznych w BNP Paribas Bank Polska.

KOMENTARZ

Zalety wirtualizacji

MONIKA KARPIŃSKA

Corporate Account Manager Citrix Systems Poland

Wirtualizacja bardzo dobrze sprawdza się w firmach usługowych, charakteryzujących się rozproszoną strukturą, w których wymagany jest szybki dostęp do zasobów z wielu lokalizacji. Pozwala zmienić infrastrukturę IT tak, aby była jak najlepiej dopasowana do potrzeb biznesowych organizacji. Jedną z głównych zalet wirtualizacji jest zwiększenie elastyczności firm. Dzięki niej można oszczędniej i szybciej niż w modelu tradycyjnym otworzyć oddział, wprowadzić nową wersję programu czy usługi, dostarczyć gotowe do pracy wirtualne stacje robocze. Z perspektywy technologicznej istotne jest także bezpieczeństwo i ochrona danych. Ich centralizacja pozwala na lepszą ochronę niż w przypadku lokalnych stacji roboczych. Wirtualne desktopy są także łatwiejsze w administrowaniu. IT nie musi zarządzać każdym komputerem i zainstalowanymi bezpośrednio na nim aplikacjami z osobna — a właśnie takiej indywidualnej obsługi, uaktualniania, wprowadzania poprawek czy zabezpieczania wymaga tradycyjny model.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wirtualizacja i standaryzacja w bankowości