Czytasz dzięki

Wirus przeszedł na wyższy poziom

opublikowano: 12-03-2020, 22:00

Od potwierdzenia 4 marca obecności w Polsce koronawirusa SARS-CoV-2 do odnotowanej 12 marca pierwszej śmierci pacjenta upłynęło osiem dni.

Rozwleczona na cały świat z Chin nowa broń biologiczna tyle czasu potrzebowała u nas do przeniesienia się na wyższy poziom. Statystycznie potwierdziła swoją zabójczą skuteczność. Naturalnym punktem odniesienia dla nierozpoznanej jeszcze zarazy jest swojska grypa. W sezonie zachorowań zapada na nią w Polsce kilkaset tysięcy osób, spośród których umiera najwyżej kilkadziesiąt — czyli drobna cząstka promila. Tymczasem śmiertelność COVID-19 według stanu z 12 marca bliska jest 2 proc. (jedno zejście na ponad 50 potwierdzonych zachorowań), statystyki światowe wskazują na 3 proc., zatem koronawirus znacznie rzadszy od grypowego okazuje się groźniejszy aż stukrotnie.

Zobacz więcej

Zaraza COVID-19 w Polsce dopiero rozwija ofensywę.

Forum

Kropelkowe zachorowanie na COVID-19 bezdyskusyjnie jest zatem pechem i zarazem dramatem. W tym kontekście należy postrzegać wszystkie przedsięwzięcia i decyzje obronne — od podejmowanych przez rządzących państwami do indywidualnych zachowań ludzkich. W Polsce za najgroźniejsze uznane zostały najbliższe dwa tygodnie. Do końca marca — to termin optymistyczny — życie publiczne przechodzi w stan letargu. To bardzo ciężka próba społeczna, wystarczy postawić jedno pytanie retoryczne: jak przekonać dzieci i młodzież, że dwutygodniowe zawieszenie zajęć to nie nadprogramowe, luzackie koronaferie…

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane