WIS rozstrzygnie wątpliwości podatnika

opublikowano: 22-11-2018, 22:00

Resort finansów ujednolica VAT na wyroby z tych samych grup asortymentowych, ale klucz tego równania nie jest jasny — podkreślają eksperci.

Rezygnacja ze stosowania PKWiU 2008 w obrocie towarowym i określenie poziomu stóp podatku od towarów i usług (VAT) według Nomenklatury Scalonej (CN) oznacza odejście od klasyfikacji statystycznej stosowanej w Polsce od lat dla rozliczeń tego podatku. Jak zauważają eksperci PwC, taka zmiana, wynikająca z projektu resortu finansów i wprowadzająca nową matrycę stawek, była długo oczekiwana.

— Nomenklatura Scalona to klasyfikacja celna stosowana w Unii Europejskiej do wyrobów importowanych, przy czym szeroko również dla potrzeb VAT — wyjaśnia Tomasz Kassel, partner w PwC.

Według obecnie konsultowanego projektu, w tej samej grupie towarowej ma obowiązywać jedna stawka. Obecnie może być zróżnicowana, co wynika z PKWiU 2008 w powiązaniu z rozwiązaniami ustawy o VAT. I tak np. pieczywo może być opodatkowane w wysokości 5, 8 lub 23 proc. Zależy to m.in. od zawartości cukru, tłuszczu i wody, od okresu przydatności do spożycia oraz tzw. świeżości. Takie reguły powodują niepewność przedsiębiorców, niepotrzebne spory z fiskusem i między uczestnikami łańcucha dystrybucji. Projekt nowelizacji ustawy o VAT zapowiada możliwość występowania o Wiążącą Informację Stawkową (WIS) na wzór interpretacji podatkowych. Organy klasyfikacyjne będą miały uprawnieniado badań laboratoryjnych klasyfikowanych towarów.

— Aktualnie nie istnieją prawnie wiążące i skuteczne narzędzia do potwierdzania prawidłowości stosowanej stawki. Podatnicy występują o stanowisko organu statystycznego, a potem na tej podstawie wnioskują do organów podatkowych o wydanie interpretacji indywidualnych. Jednak wykładnia statystyczna może być zmieniana — i nierzadko jest — bez mocy ochronnej dla podatnika. Bardzo często też obserwujemy pokusę, aby taka zmiana opinii działała wstecz. Z kolei interpretacje podatkowe wskazują prawidłową stawkę VAT, ale pod warunkiem, że uzyskana wcześniej klasyfikacja jest prawidłowa — mówi Jakub Matusiak, dyrektor w dziale prawno-podatkowym PwC.

Nomenklatura scalona ma dotyczyć obrotu towarowego. Do usług będzie stosowana PKWiU w wersji z 2015 r. Nie wszystko jednak w projekcie wydaje się korzystne dla podatników.

— Wątpliwości budzi pewna uznaniowość. Brakuje jasnego klucza, według którego dla ujednolicenia stawek dla części towarów są one „równane” — jak określa to resort — w dół, np. owoce, orzechy, jogurty, pieczywo, ciastka, a inne — w górę, jak niegazowane napoje zawierające sok owocowy lub warzywny. Tym kluczem raczej nie jest — a przynajmniej nie zawsze — logika asortymentowa. Na przykład dla soków owocowych przyjęto 5 proc. VAT, a dla napojów z zawartością co najmniej 20 proc. soku owocowego — 23 proc. Wydaje się, że powodem jest matematyka budżetowa, która nie pozwoliła ministerstwu równać tylko w dół — komentuje Jakub Matusiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu