Witkowice stanęły, Częstochowa tnie

Ewraz Witkowice wstrzymała produkcję, a w Hucie Częstochowa rusza redukcja etatów. Zgłosiło się ponad 800 osób.

Czeska huta Ewraz Witkowice Steel, należąca do rosyjskiego koncernu Ewraz, zatrzymała linię produkcyjną do 6 sierpnia. Powodem jest niski popyt na jej wyroby.

Czeska spółka wykorzystywała ostatnio nie więcej niż 65 proc. mocy produkcyjnych. Doniesienia o wstrzymaniu produkcji przez hutę odbiły się na kursie notowanej na warszawskiej giełdzie czeskiej grupy górniczej — New World Resources, która jest głównym dostawcą węgla do zakładu z Witkowic. Cena akcji spadła z 3,09 zł na otwarciu do 3,01 zł.

Ukraińskie ultimatum

W Polsce Rosjanie pośrednio, przez ukraińską grupę Związku Przemysłowego Donbasu, kontrolują hutę ISD Częstochowa. Firmie grozi likwidacja. Właściciele postawili utlimatum. Jeśli do końca czerwca nie zgłosi się 1,5 tys. osób (czyli połowa załogi) gotowych dobrowolnie zrezygnować z pracy, firma zbankrutuje.

— Staramy się przekonać właścicieli, by nieco wydłużylitermin, bo zainteresowanie programem odejść wśród pracowników jest wysokie — podkreśla Konstanty Litwinow, prezes ISD Polska, inwestora huty. Zgłoszenia przyjmowano nawet w weekend. — Zapisało się ponad 800 osób, ale ze względów technicznych i organizacyjnych nie wszyscy, którzy chcieli to zrobić, zdążyli. Stąd konieczność wydłużenia terminu — tłumaczy Jacek Łęski, rzecznik spółki.

Bez doradcy ani rusz

Pracownicy narzekają, że zanim się zapiszą, muszą zaliczyć obowiązkowe spotkanie z wynajętą przez hutę firmą konsultingową. Doradcy instruują ich w sprawie warunków odejścia i podpowiadają, jak w przyszłości odnaleźć się na rynku pracy. Problemy huty spowodował m.in. upadek polskich stoczni, które były głównymi odbiorcami produkowanych w Częstochowie blach. Firma straciła znaczną część rynku zbytu. Nie mogła jednak ograniczyć kosztów, redukując zatrudnienie, bo załoga dostała 10-letni pakiet socjalny. Gwarancje kończą się za dwa lata. Pracownicy, odchodząc, ryzykują niewiele, bo otrzymują 19-miesięczną odprawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska, REUTERS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Witkowice stanęły, Częstochowa tnie