Wkrótce unijne prawo jazdy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2006, 16:20

Decyzja o wprowadzeniu jednolitego prawa jazdy dla całej Unii Europejskiej zapadnie być może już w marcu - przewiduje austriacki minister transportu Hubert Gorbach.

Decyzja o wprowadzeniu jednolitego prawa jazdy dla całej Unii Europejskiej zapadnie być może już w marcu - przewiduje austriacki minister transportu Hubert Gorbach.

    Gorbach powiedział w czwartek na unijnej naradzie szefów resortów transportu w Bregencji (stolica austriackiego kraju związkowego Vorarlberg), że porozumienie w tej sprawie, na szczeblu rady ministrów transportu, zapadnie w końcu marca, a najpóźniej w czerwcu - informuje niemiecka agencja dpa.

    Jednolite unijne prawo jazdy ma utrudnić życie fałszerzom oraz ułatwić pracę organom ścigania. Obecnie w Unii Europejskiej funkcjonuje ok. 120 różnych wzorów praw jazdy.

    Gorbach przewiduje, że unijne prawo jazdy będzie miało format karty kredytowej i będzie wydawane na 10 lat. Ministrowie nie zdołali jednak osiągnąć dotąd porozumienia w sprawie terminu wprowadzenia jednolitego prawa jazdy i okresu przejściowego. Zgodnie uznali natomiast, że otrzymanie takiego prawa jazdy na podstawie dotychczasowego nie będzie wymagać ponownego składania egzaminu, bądź wykonywania dodatkowych badań lekarskich.

    Jak poinformował w czwartek PAP Tomasz Piętka z ministerstwa transportu i budownictwa, projekt nowej dyrektywy unijnej regulującej sprawy praw jazdy jest już gotów i czeka na akceptację Parlamentu Europejskiego. Polska jest w grupie kilku krajów, które blokują wprowadzenie tej dyrektywy.

    "Nie zgadzamy się na wymianę wszystkich praw jazdy, które obecnie są wydane" - powiedział Piętka.

    Zgodnie z zapisami nowej dyrektywy, wszystkie prawa jazdy w Unii Europejskiej miałyby mieć jednakowy wzór. "Wymagałoby to od nas wymiany wszystkich praw jazdy, w tym niedawno już wymienionych na plastikowe. Nasze nowe plastikowe prawa jazdy są bowiem zgodne z obowiązującą dyrektywą" - powiedział Piętka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane