Władza obiecuje pomóc inwestorom usługowym

Jacek Kowalczyk
opublikowano: 23-11-2009, 00:00

Sektor usług dla biznesu

Sektor usług dla biznesu

ma namacalny dowód

wsparcia ze strony

rządu. I czeka na działanie.

Branża usług biznesowych ma czarno na białym, że jest priorytetem dla władz gospodarczych. W piątek Ministerstwo Gospodarki, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ) i Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podpisały deklarację współpracy.

— Wierzę, że ten dokument nie zostanie suchym papierem. Cały nasz resort jest gorącym zwolennikiem rozwoju branży outsourcingu i centrów usług wspólnych. Zagraniczni inwestorzy tworzący miejsca pracy w usługach są szczególnie ważni teraz, kiedy o inwestycje wysokokapitałowe jest trudno — przekonywał Rafał Baniak, wiceminister gospodarki.

O wyjątkowym podejściu do tego typu biznesu zapewniał też Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

— Ponad jedna trzecia wszystkich projektów, w których uczestniczymy, to przedsięwzięcia właśnie z tej branży. Usługi biznesowe pozwalają polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu stawać się bardziej nowoczesnymi i podnosić poziom zaawansowania technologicznego — mówił Sławomir Majman.

Czego właściwie oczekuje branża? Przede wszystkim liczy na pomoc przy dostosowaniu do potrzeb rynku pracy. Jak przekonywał Jacek Levernes, przewodniczący ABSL, sektor usług dla biznesu jest w stanie tworzyć wiele kolejnych miejsc pracy, jednak kwalifikacje polskich pracowników nie odpowiadają zapotrzebowaniu.

— Zdarza się, że na pewne stanowiska nie znajdujemy odpowiedniego kandydata w Polsce i musimy ściągać go z zagranicy. Konieczne są zmiany w systemie kształcenia, w które muszą włączać się rząd, samorządy i uczelnie wyższe — dodaje Jolanta Jaworska z IBM.

Branża boryka się też ze stereotypami. Centra usług często postrzegane są jako inwestycje oparte na wyzysku taniej siły roboczej. Tymczasem większość firm zatrudnia specjalistów wysokiej klasy, np. informatyków czy finansistów. Świadczy o tym chociażby informacja, o której pisaliśmy wczoraj. Międzynarodowa firma doradcza McKinsey rozważa otwarcie we Wrocławiu centrum wiedzy, dające pracę 50-100 fachowcom. Mają tworzyć badania i analizy dla oddziałów korporacji na całym świecie. Cała branża zatrudnia już w Polsce 40 tys. osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu