Władze Pekinu chcą przejąć kontrolę nad Didi

opublikowano: 03-09-2021, 13:52

Władze miejskie Pekinu wyraziły zainteresowanie przejęciem kontrolnego pakietu akcji aplikacji do zamawiania przewozów i dostaw żywności Didi.

Bloomberg ustalił, że akcje Didi miałyby zostać kupione przez konsorcjum spółek miejskich skupione wokół Beijing Tourism Group. Na razie nie jest jasne, jak duży pakiet chcą przejąć władze miasta i czy ewentualna transakcja zostałaby zatwierdzona przez organy regulacyjne. Rozważanym scenariuszem jest objęcie przez konsorcjum tzw. “złotej akcji” z prawem weta i miejscem w zarządzie.

Zainteresowane strony odmówiły udzielenia komentarza.

Największymi akcjonariuszami Didi są aktualnie współzałożyciel Cheng Wei i prezes Jean Liu. Dysponują pakietem 58 proc. akcji. W gronie mniejszościowych udziałowców są m.in. Uber i SoftBank.

Chińskie samorządy w przeszłości brały aktywny udział w restrukturyzacji firm na swoim terenie. Przewidywane rozwiązanie wpisuje się w priorytety Xi Jinpinga dotyczące redystrybucji bogactwa i ograniczania wpływów sektora internetowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane