Właściciel Allegro łączy serwisy

opublikowano: 09-01-2015, 00:00

W akcjonariacie Agito.pl, należącego do Naspersa, pojawi się udziałowiec rumuńskiego e-sklepu eMag.

Do polskiego internetu wchodzą Rumuni. Pod koniec grudnia do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek „Iuliana Gabriela S.” w sprawie objęcia wspólnie ze spółką MIH Allegro kontroli nad e-sklepem Agito.pl, jednym z największych w polskim internecie. Ustaliliśmy, że chodzi o Iuliana Stanciu, współwłaściciela i wieloletniego szefa serwisu eMag. To rumuński potentat w internetowej sprzedaży elektroniki, o przychodach rzędu 200 mln EUR.

W 2012 r. Naspers, południowoafrykański właściciel Allegro, przejął 70 proc. akcji eMagu za 80 mln USD. Dziś Iulian Stanciu ma 25,8 proc. akcji serwisu. O co chodzi w całej transakcji? Przedstawiciele Allegro w odpowiedzi na nasze pytania przesłali komunikat, informujący o „zamiarze dokonania przez Naspers strategicznych zmian w portfolio biznesów w Europie Środkowo-Wschodniej, aby zoptymalizować strukturę operacyjną”. Agito i eMag mają ściśle współpracować. Przedstawiciele Agito zapowiadają m.in. wprowadzenie wspólnej platformy sprzedaży.

— Bliska współpraca z eMag oznacza dla nas transfer unikatowej wiedzy, tak potrzebnej dla przyspieszenia rozwoju Agito.

Połączenie sił z regionalnym liderem, jakim jest eMag, przyniesie duże korzyści naszym klientom i zaowocuje lepszym poziomem usług oraz bardziej atrakcyjną ofertą — mówi Szymon Bujalski, dyrektor zarządzający Agito. Agito powstało w 2002 r. Dziewięć lat później kontrolę nad nim za kilkanaście milionów dolarów przejęła zarejestrowana w Holandii spółka zależna Naspersa. Sprzedającymi byli wówczas Centrozap (kontrolowany przez Ireneusza Króla), fundusz Secus i menedżer Tomasz Sypuła. Spółka wypracowywała wtedy niespełna 100 mln zł rocznych przychodów. W 2014 r., według zapowiedzi Szymona Bujalskiego, przychody sięgnęły około 400 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu