Czytasz dzięki

Właściciel Netii i Playa przemierzy Polskę

Magdalena Wierzchowska
opublikowano: 04-09-2008, 00:00

Funduszowi spodobało się nad Wisłą — jest zainteresowany akwizycjami w sektorze konsumenckim, usług finansowych i mediów.

Novator jest gotów wydać setki milionów euro

Funduszowi spodobało się nad Wisłą — jest zainteresowany akwizycjami w sektorze konsumenckim, usług finansowych i mediów.

Novator jest znany w Polsce jako inwestor Netii i operatora sieci Play. Funduszowi tajemniczego islandzkiego milionera Thora Bjorgolfssona spodobało się w Polsce.

— Polska to ciekawy kraj dla inwestora takiego jak my. Gospodarka rośnie, popyt wewnętrzny świetnie się rozwija, zmniejsza się różnica w poziomie życia w Polsce i krajach Europy Zachodniej. To powody, dla których jesteśmy w Polsce obecni i które skłaniają nas do szukania kolejnych celów inwestycyjnych — mówi Constantine Gonticas, dyrektor zarządzający funduszu Novator.

Lista życzeń

Islandzki fundusz ma kilka głównych obszarów zainteresowań.

— Interesują nas sektory: konsumencki (przemysł spożywczy i handel), finansowy i media. Jeśli zdecydujemy się na akwizycje, będzie to duża transakcja o wartości idącej w setki milionów euro — wylicza Constantine Gonticas.

Menedżer zna dobrze Polskę — Credit Suisse First Boston, w którym kiedyś pracował, chciał doradzać przy restrukturyzacji Horteksu. Tak poznał Wojciecha Mądalskiego, późniejszego prezesa Netii. Pokłosiem tej znajomości była inwestycja Novatora w Netię i P4. Novator chciał też kupić Eurobank i Dominet Bank. Nadal jest zainteresowany mniejszymi bankami, zajmującymi się głównie usługami konsumenckimi. Jeśli chodzi o przemysł spożywczy, to Novator mówi głównie o producentach artykułów spożywczych rozpoznawalnych marek. Handel? Tu Novator chce wykorzystać doświadczenie dzięki współpracy z Germanosem, siecią punktów sprzedaży telefonów sieci Play. Najciekawiej wygląda potencjalna inwestycja islandzkiego funduszu w sektor mediów.

— Byliśmy do niedawna inwestorem w greckim operatorze telekomunikacyjnym FORTHnet. Ten ostatni kupił płatną telewizję w Grecji. To bardzo interesująca transakcja, bo wykorzystuje rezultaty konwergencji mediów — mówi Constantine Gonticas.

W Polsce Netia współpracuje z platformą n. Czy byłby sens mariażu kapitałowego tych dwóch firm?

— Nie planujemy żadnych konkretnych akwizycji — odpowiada Constantine Gonticas.

Lubią Netię i P4

Inwestorzy finansowi zadają sobie jednak głównie pytanie o przyszłość inwestycji Novatora w giełdową Netię i P4. Na rynku panuje powszechna opinia, że Novator przygotowuje Netię na sprzedaż inwestorowi strategicznemu za dwa-trzy lata. Trudno jednak uzyskać konkretne informacje od właściciela.

— Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozwoju Netii. Operator rozwija się w dobrym kierunku, stał się realną alternatywą dla Telekomunikacji Polskiej i spełnia nasze wymagania, jeśli chodzi o tempo wzrostu. Nie mamy konkretnego horyzontu czasowego inwestycji. Będziemy analizować możliwości sprzedaży akcji operatora, gdy te się pojawią — mówi Constantine Gonticas.

Od dawna pojawiają się plotki o sprzedaży operatora sieci Play. „PB” pisał kilka dni temu o negocjacjach, które Novator prowadzi z inwestorami branżowymi, w tym z TeliąSonerą.

— Bez komentarza — ucina Constantine Gonticas.

Islandzki milioner

Novator to fundusz inwestycyjny kontrolowany przez islandzkiego milionera Thora Bjorgolfssona. 41-letni biznesmen zajął w ubiegłym roku 249. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes” z fortuną wartą 3,5 mld USD. W wieku 19 lat zdecydował się na wyjazd do USA z rodzinnej Islandii, w momencie gdy firma jego ojca była uwikłana w skandal finansowy. Główne obszary zainteresowania funduszu to dziś telekomunikacja, farmacja, usługi finansowe i nieruchomości.

Novator ma lub miał udziały w 4 z 10 największych islandzkich firm.

Megakasa

Novator pojawił się w Netii na przełomie 2005 i 2006 r. Jest teraz jej największym akcjonariuszem, z 29,3-procentowym udziałem. Szacuje się, że w sumie Novator zainwestował w nią 650-700 mln zł.

Inną inwestycją jest P4. Z raportów Netii wynika, że do końca ubiegłego roku fundusz zainwestował w operatora sieci Play około 306 mln EUR. Przedstawiciele P4 szacowali niedawno, że akcjonariusze wnieśli do spółki w ramach podwyższenia kapitału w sumie 460 mln EUR, z czego 345 mln EUR (1,2 mld zł) powinno przypadać na Novatora.

Magdalena Wierzchowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane