Właściciel Zary europejskim potentatem

Amancio Ortega, hiszpański miliarder, obecnie szósty na liście Bloomberga najbogatszych ludzi na świecie, jest właścicielem największego wśród Europejczyków imperium nieruchomościowego.

Ostatnio powiększył wartość portfela nieruchomości do ponad 13 mld USD. W maju zamknął wartą 72,5 mln USD transakcję kupna hotelu w centrum Chicago. Wcześniej przez sześć miesięcy na nieruchomości biurowe m.in. w Waszyngtonie i Seattle (w tym wynajmowane przez koncern Amazon) wydał 1,1 mld USD. W ostatnich sześciu latach Amancio Ortega zainwestował w nieruchomości w USA ponad 3 mld USD. W jego portfelu znalazły się m.in. prestiżowe budynki w Nowym Jorku i Miami, a poza USA także w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Hiszpanii. Urodzony w rodzinie robotnika kolejowego 83-letni Hiszpan od wczesnych lat pracował w handlu tekstyliami, a majątku dorobił się na marce Zara i założonej przez siebie spółce Inditex, której prezesem był do 2011 r.

— Gdybym był miliarderem szukającym możliwości długoterminowego zabezpieczenia swojego majątku, też zainteresowałbym się kluczowymi lokalizacjami w największych miastach — komentuje w rozmowie z Bloombergiem Alex James, obsługujący najzamożniejszych klientów w biurze nieruchomości Knight Frank.

W przeciwieństwie do większości zaangażowanych w nieruchomości miliarderów Amancio Ortega zakupy finansuje dywidendami (inni częściej biorą kredyty zabezpieczone akcjami w swoich spółkach). Od giełdowego debiutu Inditeksu w 2001 r. do jego kieszeni z tytułu premii z zysku wpłynęło 9 mld USD — oblicza Bloomberg. Dywersyfikacja jego wartego obecnie blisko 64 mld USD majątku posłużyła mu szczególnie w ostatnich latach. Choć od szczytu z 2017 r., przy spadającej dynamice przychodów Inditeksu, notowania spółki zniżkowały o 30 proc., majątek Hiszpana skurczył się mniej, bo o niespełna jedną czwartą (to przełożyło się na spadek z drugiego na szóste miejsce listy najbogatszych).

— Jeszcze 10 lat temu przychody Inditeksu rosły w tempie 10 proc. rocznie, ale wtedy firma nie była na większości rynków tak dojrzałym biznesem. Obecnie spośród największych rynków daleki od nasycenia jest dla niej tylko amerykański — twierdzi Charles Allen z ośrodka Bloomberg Intelligence.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy