Właściwie nic się nie stało

Cezary Koprowicz
opublikowano: 15-01-2001, 00:00

Właściwie nic się nie stało

Oddala się perspektywa szybkiej obniżki stóp procentowych. Rządowa autopoprawka do budżetu zwiększająca deficyt ekonomiczny przesądziła sprawę. Jednak wszystko ma swoje dobre i złe strony.

Minister finansów, Jarosław Bauc, akceptując sfinansowanie budżetowych wydatków z części dochodów z UMTS, przyznał się, że nie jest zwolennikiem radykalnych obniżek stóp. Po pierwsze: polska gospodarka wraca do równowagi o wiele szybciej, niż się spodziewano. Po drugie: zduszony popyt wewnętrzny zmusi polskich przedsiębiorców do poszukiwania rynków zbytu za granicą. To z kolei przyczyni się do dalszego wzrostu eksportu i zmniejszenia deficytu w HZ. Zdaniem ministra finansów, w tym roku i tak możemy spodziewać się kilku obniżek stóp procentowych, pierwsza przyjdzie jednak nieco później, niż planowano, i będzie symboliczna.

Podniesienie deficytu ekonomicznego z 1,6 do 1,8 proc. PKB nie jest wielkim problemem dla naszej gospodarki. Jarosław Bauc zapewnia, że w 2001 roku mimo wszystko dojdzie do zacieśnienia polityki fiskalnej i ograniczenia deficytu budżetowego o planowane 0,8 proc. PKB. W listopadzie planowano, że deficyt ekonomiczny wyniesie 2,5 proc. PKB. Teraz wiadomo, że wzrośnie on do 2,7 proc. PKB. Wobec tego 1,8 proc. PKB w 2001 roku to bardzo dobry wynik — twierdzi minister. Przejedzenie części wpływów z UMTS też da się wytłumaczyć. Przecież z wpływów za licencje nie są finansowanie żadne nowe wydatki, tylko te zaplanowane już wcześniej.

W sumie nasza gospodarka ma się całkiem dobrze. Tylko RPP upiera się przy swoim. W zasadzie już teraz można powiedzieć, co znajdzie się w komunikacie Rady po posiedzeniu zaplanowanym na 24 stycznia: „W 2000 roku nie doszło do zacieśnienia polityki fiskalnej, a rząd nie robi nic, by wspierać politykę Rady w 2001 roku. Spadek inflacji i deficytu na rachunku obrotów bieżących jest efektem splotu korzystnych wydarzeń i polityki pieniężnej. Rząd nie podjął żadnych działań strukturalnych, by ograniczyć inflację...”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Cezary Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Właściwie nic się nie stało