Własne biura to dobra lokata pieniędzy

Marta Sieliwierstow
18-10-2011, 00:00

Korporacje wolą wynajmować siedziby, małym i średnim może opłacać się ich zakup

Korporacje wolą powierzchnię biurową wynajmować, ale dla małych i średnich przedsiębiorstw dobrym rozwiązaniem może się okazać jej zakup. Biurowce, w których powierzchnię można kupić a nie wynająć można policzyć na palcach jednej ręki. To wciąż nowość na polskim rynku. Są to zwykle średniej wielkości budynki oferujące kilkusetmetrowe biura. Jedną z takich obiektów Piątkowska 116 w Poznaniu.

— Budowa biurowców z powierzchnią na sprzedaż ma z pewnością większe szanse powodzenia w mniejszych miastach, w których działa więcej lokalnych przedsiębiorstw niż w Warszawie — ocenia Łukasz Kałędkiewicz, dyrektor działu powierzchni biurowych w CB Richard Ellis.

Inwestycja na lata

Kupno biura dla małej lub średniej firmy jest formą inwestycji i zabezpieczenia na przyszłość. Właściciele takich przedsiębiorstw często wychodzą z założenia, że bardziej opłaca się zainwestować pieniądze w zakup biura i spłacać raty kredytu, niż płacić wysoki czynsz.

— Na decyzję o zakupie wpływa przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo wynikającez bycia właścicielem siedziby własnej firmy. Przedsiębiorca nie musi się martwić, czy umowa nie zostanie wypowiedziana albo czy nagle nie wzrośnie czynsz. Poza tym ma pełną swobodę aranżacji lokalu, może dopasować liczbę pomieszczeń czy wystrój biura do swoich potrzeb, z czym często jest problem w przypadku wynajmu — przekonuje Piotr Kasprowicz, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Monday Development.

Posiadanie biura na własność jest też korzystne w razie problemów finansowych. Można wówczas np. wynająć część powierzchni lub sprzedać lokal zyskując pieniądze na dalszą działalność.

Wady i zalety

— Zakup biura finansowany kredytem bankowym nie pogarsza pozycji podatkowej firmy. Co więcej, z czasem, po spłacie kredytu, firma dysponuje istotnym aktywem, które może służyć w przyszłości jako zabezpieczenie finansowania lub tarcza podatkowa przy leasingu zwrotnym. Należy jednak pamiętać, że na kupno biura mogą sobie pozwolić firmy o ustabilizowanej pozycji rynkowej.

W przeciwnym razie to jedna z prostszych metod na doprowadzenie biznesu do ruiny — przestrzega Sławomir Horbaczewski, wiceprezes Marvipolu. Zdaniem Łukasza Kałędkiewicza budowa biurowców z powierzchniami na sprzedaż może być niszą dla mniejszych deweloperów. Takimi inwestycjami nie są zainteresowani duże spółki deweloperskie, dla których źródłem zysku jest budowa obiektu o jak największej powierzchni najmu, a następie sprzedaż funduszowi inwestycyjnemu. Z kolei dla małych deweloperów, którym zależy na szybkim zakończeniu inwestycji, budowa biurowca i sprzedaż biur może się okazać korzystna, pod warunkiem że szybko znajdą klientów.

— Największe zainteresowanie kupnem biur na własność obserwujemy wśród małych i średnich firm reprezentujących branżę prawniczą, ubezpieczeniową, architektoniczną i medyczną. Są to firmy zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu pracowników m.in. kancelarie prawne, audytorskie, notarialne, firmy ubezpieczeniowe, pracownie architektoniczne, poradnie lekarskie i stomatologiczne — mówi Piotr Kasprowicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Własne biura to dobra lokata pieniędzy