Wlk. Brytania: lockdown znów uderzył w sprzedaż detaliczną

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-12-2020, 08:43

Dane o sprzedaży detalicznej w listopadzie w Wielkiej Brytanii pokazały dobitnie negatywny wpływ na gospodarkę wprowadzonych przez rząd obostrzeń związanych z drugą fala pandemii koronawirusa.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum
fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Jak podaje Reuters, sprzedaż detaliczna w minionym miesiącu zniżkowała o 3,8 proc. w porównaniu do października. To wynik nieco lepszy niż zakładała mediana prognoz ekonomistów, kształtująca się na poziomie -4,2 proc.

W październiku sprzedaż wzrosła tymczasem o 1,2 proc., wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).

W porównaniu do listopada 2019 r. sprzedaż była większa o 2,4 proc., ale nie sprostała oczekiwaniom, zakładającym wzrost rzędu 2,8 proc. W październiku sprzedaż w ujęciu rocznym odnotował 5,8-proc. dynamikę wzrostu.

Handel detaliczny do tej pory był jednym z niewielu jasnych punktów w brytyjskiej gospodarce od czasu pandemii, która według szacunków Banku Anglii spowodowała skurczenie się gospodarki o 11 proc. w 2020 r., co jest największym spadkiem od 1709 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane