Czytasz dzięki

Wlk. Brytania: sprzedaż detaliczna przyspiesza

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-09-2020, 09:18

Sprzedaż detaliczna na Wyspach Brytyjskich z nawiązką odrobiła pandemiczne straty. Jednak nie wszyscy sprzedawcy mają powody do zadowolenia, informuje Reuters.

W sierpniu 2020 r. sprzedaż detaliczna była o 0,8 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, wynika z danych zaprezentowanych przez Urząd Statystyk Narodowych (ONS). Przebiła oczekiwania ekonomistów, których mediana prognoz zakładała miesięczny wzrost rzędu 0,7 proc. Tak dobrze już nie było jednak w przypadku sprzedaży liczonej rok do roku. W porównaniu z sierpniem 2019 r. była co prawda wyższa o 2,8 proc., ale oczekiwano wyniku na poziomie 3,0 proc.

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Obraz rynku detalicznego jest w pewnym sensie  optymistyczny, a jej poziom już w lipcu przebił te notowane przed wybuchem pandemii Covid-19, zaś w sierpniu był o 4,0 proc. wyższy niż przed kryzysem.

Wskazuje to, że ten sektor notuje zdecydowanie szybsze odbicie niż większość gospodarki.

ONS podkreśla jednak ostry podział między sprzedawcami internetowymi i detalicznymi. Sprzedaż detaliczna online i wysyłkowa wzrosła w sierpniu aż o 34,4 proc. r/r, podczas gdy wielu tradycyjnych detalistów spoza sektora spożywczego borykało się z problemami z powodu mniejszej liczby odwiedzin.

Nadal trudna sytuacja panuje w branży odzieżowej. Choć sprzedaż odzieży w sierpniu wzrosła o 13,5 proc., ale nadal jest o około 15,5 proc. niższa niż rok wcześniej.

Wlk. Brytania została najmocniej dotknięta kryzysem pandemicznym spośród krajów grupy G-7. W II kwartale odnotowała ponad 20 proc. spadek PKB w ujęciu annualizowanym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane