Czytasz dzięki

Wlk. Brytania: zamówienia spadły najmocniej od czerwca

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-09-2020, 14:56

Opracowywany przez Confederation of British Industry’s (CBI) comiesięczny wskaźnik zamówień w przemyśle odnotował mocny spadek. Sugeruje to pesymistyczne oczekiwania związane z ożywieniem w produkcji w związku z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19, informuje Reuters.

Indeks CBI określający saldo portfela zamówień przemysłowych w oszacowaniu na wrzesień 2020 r. zniżkował do minus 48 pkt z minus 44 pkt w sierpniu. To największa zniżka od czerwca. Wskaźnik pozostał też znacznie poniżej długoterminowej średniej.

Wielka Brytania
Zobacz więcej

Wielka Brytania fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Tymczasem ekonomiści oczekiwali niewielkiej poprawy.

Ponieważ firmy produkcyjne nadal walczą z przeciwnościami wynikającymi z odrodzenia się wirusa, słabym globalnym popytem i niepewnością co do naszych stosunków handlowych, rząd musi zwiększyć swoje wsparcie – oceniła ekonomistka CBI Anna Leach. 

Biorąc pod uwagę systematyczne wprowadzanie przez władze ponownych ograniczeń, sytuacja w zamówieniach może pozostawać słaba co najmniej do końca bieżącego roku. 

Wydaje się, że ożywienie w sektorze przemysłowym traci impet. Jak podkreślają eksperci, silny wzrost notowany w okresie letnim prawdopodobnie w dużej mierze wynikał z przesunięcia przez firmy prac nad zaległościami powstałymi w czasie lockdownu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane