Włochy rozważają ochronę kolejnych branż przed Chińczykami

opublikowano: 08-04-2021, 12:09

Władze Włoch rozważają objęcie branż motoryzacyjnej i stalowej ochroną przed zbyt dużym udziałem w nich zagranicznych inwestorów, szczególnie z Chin.

Minister rozwoju gospodarczego Giancarlo Giorgetti powiedział włoskim parlamentarzystom, że nieuczciwa konkurencja z Chin, które stosują subsydia niedostępne dla firm we Włoszech i całej Europie, była dotychczas bagatelizowana. Wynikiem jest utrata miejsc pracy i zamykanie fabryk w Europie.

- Niektóre branże, jak motoryzacyjna i stalowa, które są szczególnie eksponowane na taką konkurencję, wymagają szczególnie wsparcia z racji ich strategicznego znaczenia - powiedział Giorgetti. – W związku z tym oceniamy możliwość rozszerzenia stosowania zasady Złotej Akcji na branże, które były dotychczas wyłączone, a które w sposób oczywisty mają znaczenie dla krajowej gospodarki - dodał.

Zasada Złotej Akcji pozwala państwu na blokowanie lub określanie poziomu zagranicznego zaangażowania w firmy uważane za strategiczne.

W ostatnim czasie we Włoszech zrobiło się głośno o planie przejęcia producenta ciężarówek i autobusów Iveco przez chińską FAW Group. Szef Ligi Północnej, Matteo Salvini, ogłosił, że zgoda na to byłaby “katastrofą”. Giorgetti jest członkiem tej samej partii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane