Włosi papierniczą potęgą w Polsce

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 21-01-2008, 00:00

Zainwestowali już 650 mln zł, będzie kolejne 70 mln zł na nowoczesny magazyn. Kostrzyński zakład ICT wyrasta na lidera w grupie.

Zainwestowali już 650 mln zł, będzie kolejne 70 mln zł na nowoczesny magazyn. Kostrzyński zakład ICT wyrasta na lidera w grupie.

K-2 to nie tylko słynny szczyt, lecz także projekt włoskiej firmy papierniczej ICT Poland, która w Kostrzynie, obok fabryki wybudowanej w 2001 r., właśnie postawiła nową. Projekt jest już w dwóch trzecich zakończony.

— Za półtora miesiąca uruchomimy maszynę papierniczą, drugą w naszej fabryce. Dzięki temu uniezależnimy się od dostawców papieru — firm z naszej grupy z Włoch i Hiszpanii oraz, co ważniejsze, od konkurencji. Od końca grudnia pracuje pierwsza z trzech nowych linii przetwórczych, a za trzy tygodnie ruszy również druga. Zwiększą one nasze moce, o 20-25 proc., do 120 tys. ton, podczas gdy cały polski rynek konsumuje rocznie 150 tys. ton. Te dwie inwestycje będą nas łącznie kosztować 70 mln EUR (252 mln zł) — mówi Michał Wrembel, dyrektor generalny ICT Poland.

Przedstawiciele polskiego zakładu, który produkuje m.in. papierowe ręczniki i chusteczki higieniczne marki Foxy, oraz marek prywatnych (Tesco, Biedronka, Aldi) obiecywali drugą maszynę papierniczą i 400 mln zł inwestycji już w 2004 r.

W powietrzu wisi już kolejny projekt.

— Chodzi o magazyn wysokiego składowania. Wybraliśmy spółkę konsultingową. Jeszcze nie rozpoczęły się prace projektowe. Magazyn, który będzie kosztować 20 mln EUR (72 mln zł), może być gotowy za półtora roku-dwa lata — twierdzi Michał Wrembel.

Takiego magazynu nie ma jeszcze żadna firma z grupy ICT, ani żaden z działających w Polsce producentów papieru. Projekt K-2 spowoduje, że ICT Poland stanie się największym zakładem włoskiej grupy.

ICT Poland wszedł do kostrzyńsko-słubickiej specjalnej strefy ekonomicznej w 2001 r. Firma obiecała 7,7 mln EUR (27,7 mln zł) inwestycji i 85 miejsc pracy. Przez pierwsze pięć lat spółka zainwestowała ponad 400 mln zł. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zatrudnienie wzrosło o 70 osób, do 200 pracowników. Po zakończeniu projektu K-2 będzie ich 300.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane