Włosi wybrali Czeladź

Małgorzata Grzegorczyk
14-03-2013, 00:00

Po 20 latach działalności biura sprzedaży włoski producent systemów aluminiowych uruchomił na Śląsku produkcję.

Włoska firma Agnelli Metalli, która w 1994 r. otworzyła w Czeladzi spółkę dystrybucyjną na Polskę, Niemcy i kraje Europy Wschodniej, rozwija teraz na Śląsku produkcję, m.in. okien i drzwi aluminiowych. — W 2011 r. zapadła decyzja o otworzeniu zakładu produkcyjnego okien i drzwi balkonowych, w 2012 r. ruszyła produkcja — mówi Eliseo Leo Pari, prezes Agnelli Metalli Poland. Dziś firma zatrudnia przy produkcji 7 osób.

— Docelowo planujemy pracę w trybie trzyzmianowym, łączne zatrudnienie 30 osób — mówi Eliseo Leo Pari. Portal onionas.pl doniósł wczoraj, że Włosi przenoszą produkcję z Bergamo do Polski. To przedruk z portalu Guida Finestra, który powołuje się na tekst z „Corriere della Sera” z początku miesiąca.

Cytowany tam Cristiano Agnelli z Grupy Agnelli podkreśla, że produkcja w Polsce dzięki niższym kosztom energii i pracy pozwala na konkurencyjne ceny produktów. W tekście nie ma jednak mowy o ograniczaniu produkcji w Bergamo. To nieporozumienie, bo we Włoszech firma produkuje profile aluminiowe w tłoczni Trafilerie Alluminio Alexia, a w Polsce z tych profili powstają wyroby gotowe. W Bergamo działa spółka handlowa. Z włoskiej inwestycji cieszą się lokalne władze.

— Czeladź jest otwarta na nowych inwestorów, cieszymy się, że wchodzą nowi, w tym zagraniczni. Firma Agnelli Metalli Poland jest zlokalizowana na terenach, na których kiedyś działała ERG Okfens należąca do Saint Gobain zatrudniająca 200 osób — opowiada Jakub Szurdyga, wiceburmistrz Czeladzi. W 2009 r. Saint Gobain postanowiła wycofać się z produkcji, ale spółkę uratowali pracownicy i dziś działa firma ERG-Profile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włosi wybrali Czeladź