Czytasz dzięki

Wnioski zatoczyły koło

MIR
opublikowano: 25-11-2008, 00:00

Lista rankingowa największego programu innowacyjnego (4.4.) z Ministerstwa Gospodarki wróciła do PARP.

Lista rankingowa największego programu innowacyjnego (4.4.) z Ministerstwa Gospodarki wróciła do PARP.

Czas zawieszenia trwa. Przedsiębiorcy, którzy od maja do lipca składali wnioski w ramach programu 4.4. z Innowacyjnej Gospodarki, muszą uzbroić się w cierpliwość. Choć wnioski powinny być ocenione w ciągu trzech miesięcy, to opóźnienie będzie większe. W ubiegłym tygodniu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) przesłała je do Ministerstwa Gospodarki, które po kilku dniach z uwagami odesłało je do PARP.

Przypomnijmy, że 4.4. to największy i cieszący się wyjątkowym zainteresowaniem przedsiębiorców program z tegorocznym budżetem 426 mln EUR. Do PARP wpłynęły 492 wnioski (minimalna wartość 8 mln zł, maksymalna 160 mln zł.) na ponad 6,341 mld EUR. Zainteresowanie było tak duże, że resort przeznaczy w ramach wsparcia dodatkową pulę (oprócz zwyczajowych 5 proc. z tytułu potencjalnych odwołań).

Zdaniem Pawła Tynela z Ernst Young, duża część przedsiębiorców uzależnia realizację inwestycji od przyznania dotacji, zwłaszcza że pojawiły się już pierwsze symptomy problemów z finansowaniem. Czas więc gra na niekorzyść.

Szymon Żółciński z Accreo Taxand zaznacza, że w przypadku procedury dwuetapowej (złożenie pierwszej części wniosku do tzw. promotora projektów innowacyjnych — ocena przez promotora — złożenie obu części wniosku do PARP — ocena formalna — ocena merytoryczna) projekt można było rozpocząć po uzyskaniu pozytywnej oceny promotora. W przypadku procedury jednoetapowej — po pozytywnej ocenie formalnej.

W obu przypadkach decyzja o rozpoczęciu inwestycji przed ostateczną oceną była podejmowana na własną odpowiedzialność, dlatego nie wszyscy decydowali się na taki krok

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane