Woda na wagę złota

opublikowano: 23-08-2018, 22:00

Woda dla mieszkańców wielu krajów staje się dobrem luksusowym.

Z danych Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej wynika, że w Polsce średnio na mieszkańca przypada 1,6 tys. m sześc. wody rocznie, a na Europejczyka 4,5 tys. m sześc. rocznie. Tylko 11 proc. stanowią tzw. jednolite części wód powierzchniowych spełniające w Polsce normy Ramowej Dyrektywy Wodnej. Eksperci z firmy Multiconsult przygotowali raport, w którym podkreślają konieczność realizacji inwestycji w magazynowane wody, budowę zbiorników retencyjnych, urządzeń melioracyjnych i oczyszczających wodę.

Rządowi urzędnicy starają się skłaniać przedsiębiorców i samorządy do ich wykonania, wprowadzając nowe opłaty związane z poborem wody i odprowadzaniem ścieków oraz wód opadowych i roztopowych, ale jednocześnie boją się oporu społecznego związanego z nakładaniem wysokich danin. Multiconsult uważa, że powinni raczej zastosować finansowe zachęty, na przykład ulgi podatkowe za wykonywanie inwestycji w magazynowanie i poprawę jakości wód. Przekonują, że będzie ona towarem deficytowym, a pierwsze skutki jej niedoboru odczują zakłady przemysłowe i rolnicy. Piotr Syryczyński, ekspert Multiconsult, wylicza przykłady państw, w których już dziś woda jest na wagę złota. Tadżykistan i Kirgistan cierpią na jej niedobór, więc toczą spory o budowę zapór. Program budowy takich urządzeń wykonała Turcja, ograniczając tym samym zasoby wody w Syrii i przyczyniając się co cofania słonych wód w Iraku. W Maroku wybrane grupy kontrolują zbiorniki w których zmagazynowane są dwuletnie rezerwy wody.

1,6 tys. m sześc. Tyle zasobów wody przypada na jednego Polaka rocznie, przy europejskiej średniej na poziomie 4,5 tys. m sześc.

11 proc. Tyle tzw. jednolitych części wód powierzchniowych w Polsce ma dobry stan i spełnia wymogi unijnej dyrektywy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu