Wojciech Kuryłek ma zgodę nadzoru

Beata Tomaszkiewicz
06-07-2006, 00:00

Państwowy bank ma szansę na nowego, najmłodszego w ostatnich latach prezesa.

Najpierw pozytywna rekomendacja Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego, a wczoraj — akceptacja Komisji Nadzoru Bankowego. Wojciech Kuryłek ma już wszystkie wymagane zgody na objęcie fotela prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). W przyszłym tygodniu zbierze się rada nadzorcza spółki, by zatwierdzić go na tym stanowisku.

Nie kończy, lecz zaczyna

Wojciech Kuryłek od 2000 r. związany był z Kredyt Bankiem, ostatnio jako główny ekonomista i wicedyrektor departamentu gospodarki pieniężnej. Pracował też w departamentach strategii i planowania. Wykłada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Na stanowisko prezesa BGK rekomendowała go jeszcze Zyta Gilowska, do niedawna wicepremier i minister finansów.

Trzydziestotrzyletni Wojciech Kuryłek będzie najmłodszym w ostatnich latach szefem BGK. Dotychczasowi prezesi najczęściej tu kończyli, a nie zaczynali karierę.

Mnóstwo pytań

W BGK, który jest jedynym w 100 proc. i bezpośrednio zależnym od skarbu państwa bankiem, nowy szef może mieć pełne ręce roboty. Czas najwyższy zdynamizować 12. pod względem wielkości instytucję finansową. Zarządza ona kilkunastoma funduszami, które mają wspomagać rozwój gospodarczy i regionalny. Tymczasem dostęp do informacji o możliwościach wsparcia jest słaby, a procedury udzielania pomocy skomplikowane. W rezultacie funduszami, na które popyt przewyższa zawartość kasy, są tylko krajowy fundusz mieszkaniowy i termomodernizacyjny. Dlatego pierwszym zadaniem nowego szefa będzie uproszczenie procedur i informowanie, informowanie, informowanie…

Powinien on także podjąć decyzję w sprawie działalności komercyjnej BGK. Pytań jest bez liku: czy chce dalej rozwijać działalność detaliczną, czy ma finansować firmy, a jeśli tak, to które? W końcu BGK powinien rozwinąć współpracę z gminami i samorządami — dzięki funduszom, którymi zarządza, ma szansę zostać bankiem nr 1 dla tego sektora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wojciech Kuryłek ma zgodę nadzoru