Wojsko w systemie bezpieczeństwa Euro 2012

DI, PAP
opublikowano: 26-03-2008, 19:33

Wymiana informacji wywiadowczych i pomoc logistyczna - to przykładowe możliwości wykorzystanie Sił Zbrojnych podczas zabezpieczania piłkarskich mistrzostw Europy, które odbędą się w Polsce w 2012 r.

Uczestnicy konferencji, zorganizowanej w środę w Akademii Obrony Narodowej w Rembertowie, wskazywali także m.in. na możliwość użycia pododdziałów do zabezpieczenia imprez i współpracę cywilnych i wojskowych służb medycznych.

Jak powiedział zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego MSWiA Paweł Suchanek, zagrożeń związanych z Euro 2012 jest wiele. Wśród nich m.in. rozboje, pobicia, kradzieże, przestępczość zorganizowana związana np. z prostytucją i handlem ludźmi, fałszowanie biletów i pieniędzy, a także terroryzm.

Wojsko, jak przekonywał prof. Roman Kulczycki z AON, może włączyć się w zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom i obserwatorom mistrzostw. Na pierwszym miejscu wymienił działania Służby Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego; chodzi głównie o przekazywanie przez SW i SKW informacji o istniejących lub potencjalnych zagrożeniach.

W ocenie prof. Kulczyckiego, w kontekście Euro nie można zapominać o zagrożeniu związanym z użyciem broni konwencjonalnej i masowego rażenia. "Siły Zbrojne dysponują unikalnymi, często jedynymi, rozwiązaniami dotyczącymi broni chemicznej i biologicznej" - podkreślił.

Jak powiedział, wojskowa służba zdrowia dysponuje pomieszczeniami i personelem, który może być wykorzystany podczas Euro 2012. Armia - jak wyliczał prof. Kulczycki - ma także możliwość udostępnienia niektórych swoich budynków w bazach i koszarach. Wojsko mogłoby także użyczyć część swoich lotnisk.

W ocenie eksperta z AON, w okolicach miast, gdzie będą rozgrywki, mogłyby powstać "wojskowe grupy zadaniowe", które byłyby wykorzystywane np. do wsparcia działań policji.

Przewodniczący Zespołu ds. UEFA Euro 2012 Adam Olkowicz, pytany o stan zaawansowania prac związanych z organizacją mistrzostw powiedział, że "opóźniliśmy się trochę w przygotowaniach, ale mamy szansę wszystko wyrównać".

"Podjęto wiele działań, a tymczasem opinia społeczna jest zwykle karmiona informacjami w rodzaju +czy nam się uda+, +czy zdążymy+, +czy mamy pieniądze+, +czy mamy materiały budowlane+, przez co wytworzył się klimat niepełnej wiary" - ocenił.

Wśród koniecznych zadań związanych z organizacją mistrzostw Olkowicz wymienił m.in. budowę dróg i nowych obiektów sportowych, modernizację już istniejących oraz stworzenie odpowiedniej bazy hotelowej.

Rektor AON gen. Janusz Kręcikij zapowiedział, że wnioski wypracowane w ramach konferencji, a także w trakcie dalszych prac, stworzą podstawę do rozpoczęcia projektów Wojskowego Systemu Bezpieczeństwa Euro 2012, który będzie elementem Krajowego Systemu Bezpieczeństwa mistrzostw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu