Czytasz dzięki

Wojtyna: Mogą wystąpić przesłanki do obniżki stóp procentowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-09-2005, 19:20

Jeśli w gospodarce nadal nie będzie widać przyspieszenia tempa inwestycji i konsumpcji, a perspektywy inflacyjne pozostaną korzystne, to mogą wystąpić przesłanki do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej i obniżki stóp procentowych - uważa Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Jeśli w gospodarce nadal nie będzie widać przyspieszenia tempa inwestycji i konsumpcji, a perspektywy inflacyjne pozostaną korzystne, to mogą wystąpić przesłanki do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej i obniżki stóp procentowych - uważa Andrzej Wojtyna z Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

    W 2005 r. RPP już pięciokrotnie obniżała stopy procentowe, sprowadzając główną stopę NBP z poziomu 6,5 proc. do 4,5 proc. Ostatniej obniżki - o 25 pkt bazowych - RPP dokonała w sierpniu.

    "Nadal dane o gospodarce nie pozwalają jednoznacznie rozstrzygnąć, jak kształtuje się jej obraz. To problem łącznego popytu i zaskakująco wolnego tempa spożycia indywidualnego; wciąż niższe niż zakładano jest tempo wzrostu inwestycji. Jeśli popyt okazałby się zbyt słaby, to oznaczałoby to, że presja inflacyjna jest mniejsza i pojawiły się przesłanki do obniżenia stóp procentowych" - powiedział w środę PAP Wojtyna, zastrzegając, że nie należy oczekiwać obniżek w tym miesiącu.

    Ekonomiści uznali po ostatnim posiedzeniu RPP, że pozostawienie łagodnego nastawienia będzie się wiązać z kolejnymi obniżkami stóp procentowych.

    "Byłbym bardzo ostrożny w mówieniu, że cykl obniżek się jeszcze nie zakończył. To by sugerowało, że RPP z góry wie, jaka powinna być skala obniżek, tylko rozkłada je na raty. Jeśli bilans ryzyk się nie zmieni, to - mimo łagodnego nastawienia - kolejnej obniżki może nie być" - powiedział Wojtyna.

    Pytany o podejmowanie decyzji dotyczących polityki pieniężnej w okresie wyborczej niepewności odpowiedział: "Na pewno jest to jeden z czynników, ale nie kluczowy. Oczywiście, że to zwiększa zakres niepewności, ale dla nas kluczowe są zależności makroekonomiczne, od których zależy inflacja. Jeśli w nich nastąpią jakieś istotne zmiany, które zmienią bilans prawdopodobieństwa, to będziemy reagować. Będziemy patrzeć na dane za trzeci kwartał i to będzie ważną przesłanką do dalszych decyzji".

    Zdaniem Wojtyny, przy podejmowaniu następnych decyzji o wysokości stóp Rada nie powinna przywiązywać kluczowego znaczenia do kursu walutowego. "Kurs ze względu na dużą zmienność nie powinien być wielkością, która ma kluczowe znaczenie przy podejmowaniu bieżących decyzji przez Radę. Ważne jest jego zachowanie wdłuższym okresie ze względu na wpływ kursu na restrykcyjność polityki pieniężnej" - powiedział członek RPP.

    Zwrócił też uwagę, że rosnące ceny ropy naftowej wskazywane w ostatnim komunikacie Rady jako główny czynnik w bilansie ryzyka inflacyjnego, hamują także rozwój gospodarczy i skłonność do inwestycji.

    "Trzeba pamiętać, że wpływ cen ropy naftowej to nie tylko niekorzystny wpływ na inflację, ale także tempo wzrostu PKB. Wyższe ceny ropy podwyższając bieżące koszty mogą także zniechęcać do inwestycji i to są efekty prorecesyjne. Istnieje ryzyko, że podwyżki cen ropy były jednym z czynników powodujących, że wciąż nie widzimy tego oczekiwanego boomu inwestycyjnego" - powiedział Wojtyna.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane