Wonga miała 80 mln GBP straty w 2015 roku

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2016-05-04 14:03

Wonga, największa brytyjska spółka oferująca pożyczki-chwilówki, miała 80,2 mln GBP (445 mln zł) straty w zeszłym roku, donosi Business Insider UK.

Rok wcześniej Wonga miała 38,1 mln GBP straty. Przychody spadły o 64 proc. do 77,3 mln GBP.

youtube

Słabe wyniki spółki tłumaczone są zmianami regulacyjnymi w Wielkiej Brytanii. Wonga, a także inne spółki z branży, zostały zmuszone do większej weryfikacji klientów. Od stycznia 2015 roku ograniczono koszt pożyczki do 0,8 proc. na dzień, a wszelkie obciążenia za opóźnienie w spłacie nie mogą przekraczać 15 GBP.

Wonga stara się dostosować do zmian warunków działalności. Spółka zredukowała koszty działalności o 17 proc. do 125,5 mln GBP w ubiegłym roku, m.in. dzięki zwolnieniu ponad 300 pracowników.

- 2015 był rokiem przekształceń dla Wonga. W 2016 roku oczekujemy znacznego wzrostu przychodów, głównie dzięki stałemu wzrostowi w Polsce i Niemczech i powrocie wzrostu w Wielkiej Brytanii i RPA. Choć ten rok znów będzie zakończony stratą, to będzie ona znacząco mniejsza niż w 2015 roku – powiedział Paul Miles, dyrektor finansowy Wonga Group.