Wonlok pomoże Apeximowi

Marek Knitter
04-01-2001, 00:00

Wonlok pomoże Apeximowi

Apexim podpisał umowę o współpracy z Wonlokiem na wdrożenie i rozwój systemu Eurobank On-Line i Commnet-Firma. Wartość podpisanych kontraktów szacowana jest na 13,5 mln zł. Oba systemy zostaną zaimplementowane w Banku Gospodarki Żywnościowej.

Umowa Apeximu z BGŻ uważana jest przez analityków za kontrakt ostatniej szansy dla warszawskiej spółki informatycznej. Dlatego, żeby ratować swój prestiż spółka zrobi wszystko, aby wywiązać się z umowy. Łączna wartość kontraktu, który obejmuje m.in. wdrożenie systemu, wyceniono na 27 mln zł. Suma ta nie obejmuje jednak wydatków na sprzęt informatyczny.

Twórcą systemu Eurobank On-Line jest łódzka firma Wonlok, od której prawa autorskie do systemu odkupił w zeszłym roku BGŻ. Do zakupu samej spółki jednak nie doszło. Bank musiał więc znaleźć firmę, która zajęłaby się wdrożeniem tego systemu. Zaskoczeniem dla rynku było podpisanie umowy na wykonawstwo tej usługi właśnie z Apeximem, który nie dysponował własnym rozwiązaniem dla sektora bankowego. Sprawa wyjaśniła się szybko, gdy okazało się, że we wrześniu 2000 r., dotychczasowy właściciel Wonloka sprzedał swoje udziały w spółce właśnie Apeximowi.

Podpisanie kontraktów Apeximu z Wonlokiem było jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla tego pierwszego. Nie mając doświadczenia we wdrażaniu systemów dla banków, spółka mogłaby mieć problemy z realizacją kontraktu. Przy bardzo słabych wynikach finansowych dodatkowe koszty związane z własną implementacją systemu dla BGŻ mogłyby doprowadzić do finansowej katastrofy. Zgodnie z umową, Apexim za wdrożenie i rozwój Eurobank On-Line zapłaci Wonlokowi około 13 mln zł.

— Z punktu widzenia Apeximu rozwiązanie takie jest znacznie tańsze niż chociażby szkolenie od podstaw ludzi, którzy wdrożyliby ten system — uważa Maria Skowron-Szafrańska z CDM Pekao.

Warszawska spółka po trzech kwartałach minionego roku zanotowała aż 17,5 mln zł straty netto. W tym samym czasie przychody ze sprzedaży wyniosły 41,05 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Knitter

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Wonlok pomoże Apeximowi