Wosk w cenie nie tylko w Andrzejki

opublikowano: 29-11-2012, 00:00

Ma przyjemny miodowy zapach, neutralizuje dym papierosowy oraz promieniowanie ekranu monitora. Jednak producentom wosku, bohatera wigilii imienin Andrzeja, nie wiedzie się ostatnio najlepiej

Kiedyś to była lokata kapitału — wspomina dobre czasy Zygmunt Figiel, dyrektor skupu wosku w Spółdzielni Pszczelarskiej Apis. Wosk nie pokrywa się patyną, nie rdzewieje, może leżeć latami. Dzięki niewielkiemu rynkowi zawsze był na niego zbyt, więc ani pszczoły, ani ludzie nie musieli się martwić. Od kilkunastu lat ceny wosku stoją, oscylując w graniach 10-20 zł

Jeśli pszczelarz w ogóle zdecyduje się go sprzedać, najczęściej od razu wymienia na tzw. węzę, czyli gotowy „pusty plaster”, który potem pszczoły zapełniają miodem.

— Mają wtedy o połowę mniej pracy, mogą od razu skupić się na miodzie — wyjaśnia Zygmunt Figiel. Przy tak niskich cenach skupu wielu pszczelarzom nie opłaca się go sprzedawać, sami więc zajmują się wytapianiem z wosku świec lub ozdobnych figurek.

Dzięki temu, jak zauważa Bożena Stępień, wicedyrektor jedynego w Polsce Technikum Pszczelarskiego, za kilogram wosku dostaną nie 10, lecz około 100 zł, zależnie od inwencji twórczej pszczelarza. Aby jednak wspomóc i tak zmagających się z problemami hodowców pszczół, niektóre spółdzielnie podwyższyły w tym roku cenę skupu wosku.

W Sądeckim Bartniku wzrosła ona o 100 proc., czyli z 10 do 20 zł/kg, co zaowocowało natychmiast także wzrostem ilości surowca w zasobach firmy do rekordowych 50 ton. — Czemu na polskich pszczołach ma zarabiać Niemiec — pyta retorycznie właściciel firmy Janusz Kasztelewicz. Zwraca uwagę, że jeśli w Polsce za wosk pszczelarze dostaną za mało, sprzedadzą go w Niemczech lub Czechach, gdzie skupy płacą więcej.

Więcej w Pulsie Biznesu+, naszym wydaniu na tablety

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy