Woźniak: dostawy gazu do Polski nie są zagrożone

07-05-2007, 18:45

Dostawy gazu do Polski są niezagrożone - powiedział w poniedziałek po południu na konferencji prasowej minister gospodarki Piotr Woźniak. "Operator systemowy [Ukrainy] zapewnia nas, co  potwierdza się na odczytach zegarów polskiego GazSystemu, że dostawy płyną bez przeszkód. Ciśnienia na wejściu do systemu gazowego Polski są niezmienione" - zapewnił Woźniak.

W poniedziałek silna eksplozja uszkodziła w okolicach Kijowa ok. 30 metrowy odcinek przebiegającej z Rosji (z Zachodniej Syberii - PAP) przez Ukrainę - Wielkiej Magistrali Gazowej Urengoj-Pomary- Użgorod, którym do Europy Zachodniej dostarczane jest rosyjskie paliwo. Gazociąg kończy się w ukraińskim Użgorodzie, przed wejściem do tłoczni gazu w słowackiej miejscowości Wielkie Kapuszany. Polska nie pobiera gazu z tego gazociągu.

Ukraińskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podało, że dostawy zostały wstrzymane. Przedstawiciel kompanii "Nieftiegaz Ukrainy" poinformował z kolei, że awaria nie wpłynie na dostawy do Europy, ponieważ zostały one przekierowane na inne trasy. Jest to jeden z trzech głównych gazociągów biegnących przez Ukrainę.

"Bezpośredniego zagrożenia nie ma. Jesteśmy w kontakcie z ukraińskim dyspozytorem systemowym, który zapewniał nas, że rozpływ gazu został utrzymany we właściwych proporcjach. Strona rosyjska również wywiązuje się ze zobowiązań umownych i gaz płynie bez przeszkód" - podkreślił Woźniak.(PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Woźniak: dostawy gazu do Polski nie są zagrożone