Wprowadzenie podatku importowego wciąż możliwe-PSL

ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna
opublikowano: 04-12-2001, 08:30

WARSZAWA (Reuters) - Reprezentujący w rządzie Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wicepremier Jarosław Kalinowski powiedział we wtorek, że wprowadzenie kontrowersyjnego podatku importowego wciąż jest możliwe.

"Podatek importowy jest instrumentem awaryjnym. Można go stosować tylko w awaryjnej sytuacji" - powiedział wicepremier w wywiadzie dla Radiowej Trójki.

"Rząd dyskutował na temat podatku importowego w sobotę. W odpowiednim czasie stosowne decyzje będa podjęte. Taka decyzja ciągle jest możliwa" - stwierdził Kalinowski.

Podatek importowy krytykowany jest choćby dlatego, że wiele polskich przedsiębiorstw używa do produkcji komponentów zagranicznych, więc uderzyłby ich on po kieszeni. Podatek forsowany przez PSL ma wynieść między pięć a 10 procent.

Kalinowski, którego PSL jest jednym z trzech ugrupowań tworzących rząd sugerował wcześniej, że różnica zdań w sprawie podatku importowego może doprowadzić do rozłamu w koalicji. We wtorkowym wywiadzie dla Trójki do tych sugestii jednak nie powrócił.

Kalinowski zasugerował za to, że liczy na kolejne redukcje stóp procentowych. Dzień wcześniej po raz kolejny wezwał do tego Radę Polityki Pieniężnej (RPP) premier Leszek Miller.

"Polityka pieniężna (...) jest to obszar, który wymaga zmian i sądzę, że w najbliższym czasie będziemy widzieli te zmiany. RPP ledwie nadąża za obniżaniem inflacji, wciąż mamy najwyższe w świecie stopy realne" - powiedział Kalinowski.

"Żaden przedsiębiorca nie będzie inwestował jeśli nie ma dostępu do kredytów" - stwierdził wicepremier.

Inflacja liczona rok do roku spadła już do 4,0 procent, a główna stopa rynkowa wynosi obecnie 11,5 procent. W tym roku RPP obniżyła stopy o 7,5 procent.

((Marcin Gocłowski, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ENERGOMONTAŻ-PÓŁNOC Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Wprowadzenie podatku importowego wciąż możliwe-PSL