Wraca spór o abonamenty

Paulina Sztajnert
opublikowano: 13-11-2003, 00:00

Do firm oferujących abonamentowe usługi medyczne powinno odnosić się takie prawo jak dla nas — twierdzą ubezpieczyciele.

Na naszym rynku pojawia się coraz więcej firm świadczących tzw. abonamentowe usługi medyczne. Zdaniem ubezpieczycieli, zakres takich usług jest identyczny z ofertą towarzystw ubezpieczeniowych, proponujących indywidualne i grupowe ubezpieczenia zdrowotne. Tu jednak podobieństwo się kończy.

— Różnią nas nieporównywalne wymogi prawne. Ubezpieczyciele mają więcej obowiązków. Odnoszą się one zarówno do samych towarzystw ubezpieczeniowych, jak i naszych klientów — mówi Jerzy Wysocki, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

Stąd izba postulowała do resortów zdrowia i finansów o przyjrzenie się tej sprawie, bo różnic jest sporo. Przykłady? Składka ubezpieczeniowa opłacana przez pracodawcę na rzecz pracownika traktowana jest jako dodatkowe wynagrodzenie, w związku z czym podlega podwójnemu opodatkowaniu. Opłata abonamentowa natomiast jako koszt uzyskania przychodu wymyka się fiskusowi.

Tymczasem, zdaniem firm medycznych, nie mają one nic wspólnego ze składkami ubezpieczeniowymi. Szefowie klinik twierdzą, że oferują tylko usługi medyczne, które nie są działalnością stricte ubezpieczeniową.

— Działamy trochę na zasadzie outsourcingu. Jesteśmy po prostu wynajętym lekarzem zakładowym — mówi Wojciech Pawłowski, prezes Luxmedu.

Na szczęście obie strony będą musiały dojść do porozumienia. I to szybko. Wymusi to rozwój w naszym kraju, mało konkurencyjnego jak na razie, rynku ubezpieczeń medycznych.

— Serwis medyczny na wzór krajów Europy Zachodniej jest u nas potrzebny — mówi Paweł Dangel, wiceprezes PIU.

I tutaj właśnie jest miejsce na współpracę medycznych providerów i ubezpieczycieli. Stworzenie odpowiedniego produktu ubezpieczeniowego z jednej strony oraz rozwój rynku abonamentowych usług medycznych z drugiej dałoby szansę na zakontraktowanie usług na odpowiednio wysokim poziomie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wraca spór o abonamenty