Wraca szansa na ulgi dla innowatorów

Miłosz Marczuk
opublikowano: 17-11-2009, 00:00

Po artykule w "PB" resort gospodarki zmienia front: będzie walczyć o ulgi dla firm innowacyjnych.

Wicepremier Pawlak się nie poddaje

Po artykule w "PB" resort gospodarki zmienia front: będzie walczyć o ulgi dla firm innowacyjnych.

Wczoraj na stronach ministerstwa kierowanego przez Waldemara Pawlaka pojawił się ciekawy komunikat: "Wychodząc naprzeciw potrzebom centrów badawczo-rozwojowych (CBR), Ministerstwo Gospodarki (MG) opracowało projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ich efekcie CBR będą dwukrotnie odpisywać od podstawy opodatkowania koszty ponoszone na badania. Projekt ustawy czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów".

Ten komunikat to zapewne efekt publikacji "PB" z ubiegłego piątku. Opisaliśmy w nim gehennę firm innowacyjnych, które dostały status CBR. W zamyśle wicepremiera Pawlaka miały uzyskiwać ulgę podatkową. Miały dwukrotnie wpisywać w koszty wydatki finansowane z funduszu innowacyjności, na który przeznaczają 20 proc. przychodów. Pierwszy raz — gdy dokonywały odpisu na fundusz innowacyjności, drugi — gdy faktycznie ponosiły koszty pokrywane z tego funduszu.

Okazało się, że ustawa ma niedoróbki, bo urzędnicy zapomnieli zmienić przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Resort jeszcze w listopadzie chce naprawić błąd.

A jeszcze 12 dni temu, kiedy korespondowaliśmy z ministerstwem, odpowiedź była niekorzystna dla firm.

— Stanowisko Ministerstwa Gospodarki jest zgodne ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów. Interpretacja przepisów podatkowych należy do kompetencji ministra finansów. Potwierdzamy, że CBR może księgować koszty tylko raz — w momencie dokonywania odpisu na fundusz innowacyjności — napisała nam Marta Georgijew z Departamentu Rozwoju Gospodarki MG.

Poszkodowani łączą siły

CBR, by przypilnować zmiany w ustawie, zakładają stowarzyszenie.

— Premier Pawlak od początku obiecywał podwójne odpisy. Nie wiem, czy urzędnicy mają świadomość, że jest to kwestia wiarygodności rządu. My — przedsiębiorcy — poświęciliśmy naprawdę dużo czasu i pieniędzy na zdobycie i utrzymanie statusu CBR. To, co się stało, może mieć poważne konsekwencje dla firm. Jeżeli zarządy zaplanowały inwestycje, biorąc za dobrą monetę słowa wicepremiera Pawlaka, mają kłopot. Budżety planuje się na rok i korekty zarówno tego roku, jak i następnego mogą być bolesne — mówi Adam Kruszewski, prezes warszawskiej firmy KCR, która prowadzi badania kliniczne dla przemysłu farmaceutycznego.

Batalia murowana

Teraz zmiany, które proponuje resort Waldemara Pawlaka, muszą zostać zaakceptowane przez rząd i Sejm. Najtrudniej pójdzie z Ministerstwem Finansów.

"Rozwiązania z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej nie oznaczają, że podatnik ma możliwość skorzystania ze swoistego rodzaju preferencji podatkowej poprzez dwukrotne zaliczanie do kosztów podatkowych odpisów na fundusz i wydatków z funduszu" — twierdzi Ministerstwo Finansów piórem Magdaleny Kobos, rzeczniczki prasowej.

Eksperci od podatków przewidują, że na forum rządu rozegra się prawdziwa batalia o zmiany.

— Pierwszy, który zaprotestuje przeciw ulgom, będzie minister Jacek Rostowski. Ale trzeba walczyć o to, co przyrzekło się firmom — przewiduje Mirosław Marek z DGA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Miłosz Marczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu