Czytasz dzięki

Wrażliwość na zachowanie się Wall Street

Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ
opublikowano: 26-09-2019, 19:58

Euroland zaprezentował dzisiaj połowiczną zmienność. DAX praktycznie przez większość czasu wahał się w obrębie połowy dominującego zakresu zmiany, co pozycjonowało indeks w konsolidacyjnej strefie 12266 – 12297 punktów.

Bardzo ładnie dzisiaj wyróżniał się handel londyńskiego FTSE-100 ze zmianą rzędu +1,1%. Podobną skalę wzrostów mieliśmy na szwajcarskim SMI. W takim otoczeniu krajowy rynek akcji wypadł przeciętnie. Szeroki Wig zyskał 0,5% przy zwyżce Wig20 o 0,6%. Zauważmy jednak, że mieliśmy dzisiaj bardzo dobre dopasowanie do zmian na FTSE-100, ale do ok. 11:00 CET. Z kolei do DAX pojawiła się tylko rozbieżność tuż po 16:00 CET, co zostało całkowicie zredukowane na fixingu na GPW. Co jednak najważniejsze ww. fluktuacje rynkowe uwypukliły konkretną zależność Wig20 w stosunku do futures głównych indeksów z Wall Street. Można powiedzieć, że praktycznie każda ważniejsza fala cenowa intra dla kontraktów terminowych SPX, NDQ czy DJIA była od razu naśladowana przez średnią giełdową największych spółek z GPW. A to daje nam podpowiedź czy teraz kierują się gracze, operujący na naszym parkiecie przy Książęcej.

Z lokalnego punktu widzenia czwartkowa wymiana doskonale przedstawiła siły rządzące notowaniami Wig20 (+0,6% i 546 mln zł). Reakcja na wczorajszą ucieczkę spod 2150 punktów była właściwa, ale szybko znalazła kontrę tuż powyżej 2174 punktów, gdzie rozpoczyna się ważna, podażowa strefa 2174 – 2183 punktów. To pokazuje z jednej strony selektywność podejścia do największych spółek i bronienie rynku czterema papierami. A z drugiej strony wskazuje, skąd najszybciej odpływa kapitał nawet przy stabilizowaniu się ważnych tuzów z Wall Street i konsolidowaniu się nowojorskiego benchmarku SPX w zakresie 2954 – 3020 pkt. Jeśli zatem widoczna niejednomyślność, co do kierunku prowadzenia transakcji, się utrzyma to będzie to iście ciekawa mieszanka na pierwszą połowę października a zauważmy, że już niebawem kończymy miesiąc i kwartał. Historycznie takie rozrachunki przyciągały nieco więcej kapitału do wybrania ciekawych spółek na nowe otwarcie okna tradingowego. Na sam koniec dodajmy, że podczas czwartkowego obrotu czytelnie wyróżniały się spółki z subindeksów WIG-GAMES, WIG-ENERGETYKA, WIG-ODZIEŻ oraz WIG-TELEKOM. Widać, że to właśnie wśród tak zawężonej liczby spółek najagresywniejszy kapitał szukał prawdopodobnie ciekawych setupów na najbliższe miesiące.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ

Polecane