Wrażliwość na zachowanie się Wall Street

Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ
opublikowano: 26-09-2019, 19:58

Euroland zaprezentował dzisiaj połowiczną zmienność. DAX praktycznie przez większość czasu wahał się w obrębie połowy dominującego zakresu zmiany, co pozycjonowało indeks w konsolidacyjnej strefie 12266 – 12297 punktów.

Bardzo ładnie dzisiaj wyróżniał się handel londyńskiego FTSE-100 ze zmianą rzędu +1,1%. Podobną skalę wzrostów mieliśmy na szwajcarskim SMI. W takim otoczeniu krajowy rynek akcji wypadł przeciętnie. Szeroki Wig zyskał 0,5% przy zwyżce Wig20 o 0,6%. Zauważmy jednak, że mieliśmy dzisiaj bardzo dobre dopasowanie do zmian na FTSE-100, ale do ok. 11:00 CET. Z kolei do DAX pojawiła się tylko rozbieżność tuż po 16:00 CET, co zostało całkowicie zredukowane na fixingu na GPW. Co jednak najważniejsze ww. fluktuacje rynkowe uwypukliły konkretną zależność Wig20 w stosunku do futures głównych indeksów z Wall Street. Można powiedzieć, że praktycznie każda ważniejsza fala cenowa intra dla kontraktów terminowych SPX, NDQ czy DJIA była od razu naśladowana przez średnią giełdową największych spółek z GPW. A to daje nam podpowiedź czy teraz kierują się gracze, operujący na naszym parkiecie przy Książęcej.

Z lokalnego punktu widzenia czwartkowa wymiana doskonale przedstawiła siły rządzące notowaniami Wig20 (+0,6% i 546 mln zł). Reakcja na wczorajszą ucieczkę spod 2150 punktów była właściwa, ale szybko znalazła kontrę tuż powyżej 2174 punktów, gdzie rozpoczyna się ważna, podażowa strefa 2174 – 2183 punktów. To pokazuje z jednej strony selektywność podejścia do największych spółek i bronienie rynku czterema papierami. A z drugiej strony wskazuje, skąd najszybciej odpływa kapitał nawet przy stabilizowaniu się ważnych tuzów z Wall Street i konsolidowaniu się nowojorskiego benchmarku SPX w zakresie 2954 – 3020 pkt. Jeśli zatem widoczna niejednomyślność, co do kierunku prowadzenia transakcji, się utrzyma to będzie to iście ciekawa mieszanka na pierwszą połowę października a zauważmy, że już niebawem kończymy miesiąc i kwartał. Historycznie takie rozrachunki przyciągały nieco więcej kapitału do wybrania ciekawych spółek na nowe otwarcie okna tradingowego. Na sam koniec dodajmy, że podczas czwartkowego obrotu czytelnie wyróżniały się spółki z subindeksów WIG-GAMES, WIG-ENERGETYKA, WIG-ODZIEŻ oraz WIG-TELEKOM. Widać, że to właśnie wśród tak zawężonej liczby spółek najagresywniejszy kapitał szukał prawdopodobnie ciekawych setupów na najbliższe miesiące.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Pietrzyca, analityk DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy