Wreszcie zielono w Europie

WST
opublikowano: 07-07-2009, 13:10

Początek dzisiejszych notowań na  zachodnioeuropejskich giełdach znów nie należał do spokojnych. Zauważalny był brak zdecydowania inwestorów nie wiedzących czy poddać się czarnym scenariuszom mówiącym o długotrwałym przebiegu obecnego kryzysu, czy dawać posłuch bardziej optymistycznym prognozom wieszczącym osiągnięcie już dna przez aktualną recesję. W efekcie indeksy wahały się.

Dopiero w godzinach południowych większą przewagę uzyskała strona popytowa, co pchnęło wskaźniki w zielone strefy rynku. Pomogły dane makro z niemieckiej gospodarki, gdzie zamówienia w przemyśle wzrosły w maju o 4,4 proc. przy prognozie na poziomie 0,5 proc. Lepsze nastroje wsparła też informacja ujawniona przez BBC, że Bank Angli zwiększy do 150 mld GBP program wykupu aktywów, który jest autoryzowany przez londyński rząd.

Dzięki zmianie tendencji na rynku surowcowym, znów zaczęły drożeć miedź, aluminium i cynk ujawnił się popyt na walory koncernów górniczych. Sporymi wzrostami mogą pochwalić się akcje takich tuzów jak BHP Billiton czy Rio Tinto.

Powody do zadowolenia mają też akcjonariusze William Morrison Supermarkets, jednego z największych brytyjskich detalistów spożywczych. Analitycy Bank of America podwyższyli z „neutralnie” do „kupuj” rekomendację dla walorów właściciela sieci supermarketów.

Spore obroty, czemu towarzyszy znacząca zwyżka wyceny towarzyszą notowaniom CRH, irlandzkiego giganta budowlanego. Drugi na świecie pod względem wielkości producent cementu zapowiedział poszerzenie programu redukcji kosztów. Do końca 2010 r. mają spaść w ujęciu rocznym o kolejne 555 mln EUR. W styczniu firma deklarowała już cięcia rzędu 895 mln EUR.

Zniżkuje z kolei kurs akcji Air France, największego europejskiego przewoźnika lotniczego. Operator poinformował o spadku liczby pasażerów i wskaźnika obłożenia w czerwcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Nieruchomości / Wreszcie zielono w Europie