Czytasz dzięki

Wrocław odwdzięczył się deweloperom

opublikowano: 10-07-2019, 22:00

Miejski program rewitalizacji czeka na nową odsłonę. Deweloperzy nie czekają — zachęceni sukcesem, budują na potęgę z własnej inicjatywy

W przywracanie do życia zaniedbanych fragmentów Wrocławia włączyło się wielu deweloperów. Obecnie w mieście powstają m.in. inwestycje firm Angel Poland Group, Bouygues Immobilier i Real Estate Development. Aktywność w tej dziedzinie zapoczątkowali jednak samorządowcy. Dziesięć lat temu przy wsparciu funduszy unijnych powstał we Wrocławiu lokalny program rewitalizacji Nadodrza. W kolejnej rundzie finansowania doszło Przedmieście Oławskie, w tym nabrzeża Oławy. W sumie wartość zrealizowanych przez miasto projektów wyniosła w obu etapach prawie 120 mln zł, z czego połowę stanowiło dofinansowanie.

Bouygues Immobilier odrestaurował fasadę i wkomponował ją w nowy
budynek, który powstaje na miejscu starej kamienicy przy ul. Jagiełły 6 we
Wrocławiu.
Wyświetl galerię [1/2]

STARE PO NOWEMU:

Bouygues Immobilier odrestaurował fasadę i wkomponował ją w nowy budynek, który powstaje na miejscu starej kamienicy przy ul. Jagiełły 6 we Wrocławiu. Fot. ARC

Ożywiona dzielnica

— Sukces przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ udało się przekonać biznes, że rewitalizacja Nadodrza, które było wrocławską Pragą-Północ, ma szansę powodzenia. Deweloperzy zaczęli masowo inwestować w Nadodrze. Dziś nie ma tam już niemal wolnych działek. Pojawiło się kilka tysięcy nowych mieszkańców, dzielnica ożyła — mówi Sebastian Wolszczak, zastępca dyrektora wydziału partycypacji społecznej w urzędzie miejskim Wrocławia.

W drugim etapie większy nacisk kładziono na warstwę architektoniczną. Sebastian Wolszczak przytacza jako przykłady udanych inwestycji Nową Papiernię — kompleksowo zrewitalizowany obiekt poprzemysłowy. Inwestorzy mieszkaniowi rozwijali swoje projekty także na wolnych terenach. Powstało m.in. osiedle Angel Wings na Przedmieściu Oławskim (inwestor — Angel Poland Group), Kurkowa, zabudowa nabrzeży Odry. Projekt rewitalizacji na lata 2014-18 obejmował również działania miękkie, związane z budową centrum aktywności lokalnej. Obecnie dokument, na podstawie którego realizowany był program, już wygasł, a nowy musi być zgodny z ustawą o rewitalizacji z 2015 r.

— Stary program był dokumentem tworzonym na podstawie wytycznych unijnych. Nowy kładzie większy nacisk na konsultacje społeczne, jest elementem większej całości. Za rok o tej porze będziemy na finiszu planu i zaczniemy realizację. Prawdopodobnie rozszerzymy zakres — skupimy się na znacznej części śródmieścia z wyłączeniem Starego Miasta — mówi Sebastian Wolszczak.

Deweloperzy mieszkaniowi nie zasypiają gruszek w popiele — nie czekając na powstanie kolejnego programu rewitalizacji, kontynuują inwestycje we Wrocławiu. Bouygues Immobilier buduje 69 apartamentów przy ul. Jagiełły 6, na miejscu starej kamienicy, której fasadę odrestaurował i wkomponował w nowy projekt. Tyle samo mieszkań powstanie w apartamentowcu Centreville przy ul. Drobnera i prawie 200 przy ul. Krętej (obie inwestycje na Nadodrzu).

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Wrocławianie uwielbiają miejsca historyczne, które kiedyś cieszyły się sławą. Doceniają także ich walory estetyczne. Projekty rewitalizacyjne to dla nas nie tylko inwestycje deweloperskie, ale również dołożenie własnej cegiełki do wizerunku i układu przestrzeni miejskiej. Naszym celem jest uchronienie unikatowej, historycznej tkanki miejskiej przed zniszczeniem i wpisanie w nią nowych funkcji — mówi Łukasz Paryś, dyrektor wrocławskiego oddziału dewelopera Bouygues Immobilier.

Angel Poland Group zrealizowała dotychczas na Przedmieściu Oławskim dwie inwestycje: Angel Wings i Angel River. Trwa realizacja kolejnego projektu — Angel City.

— W przypadku Angel City nasi architekci włożyli wiele miesięcy pracy w zbadanie wszystkich kontekstów architektonicznych, charakteru otaczających kamienic i Przedmieścia Oławskiego oraz tego, w jaki sposób możemy wpłynąć pozytywnie na rozwój całej dzielnicy. Dodatkowo zrewitalizowaliśmy i oddaliśmy do użytku jeden z odcinkównabrzeży Oławy. Projekt jest teraz kontynuowany przez miasto — mówi Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu w Angel Poland Group — obszar Zachód.

Real Estate Development, inwestor Nowej Papierni na Przedmieściu Oławskim, postawił na lofty — niedawno zakończył prace w kolejnych dwóch budynkach obok historycznych obiektów po dawnej fabryce papieru i drukarni z 1889 r. Łącznie w pięciu budynkach mieścić się będzie 290 loftów i apartamentów. Obecnie firma rekonstruuje czynszową kamienicę Pod Pelikanem, która kilka lat temu ze względu na zły stan techniczny musiała zostać rozebrana.

— Największym wyzwaniem dla nas było jak najwierniejsze odwzorowanie przy jednoczesnym wpisaniu nowej wersji w charakter całego osiedla. Kamienica Pod Pelikanem jest odbudowywana w bardzo zbliżonym, nieco uwspółcześnionym stylu architektonicznym — mówi Ewa Skibińska, menedżer marketingu inwestycji Nowa Papiernia.

Wiara czyni cuda

Zdaniem Sebastiana Wolszczaka deweloperzy wiele zyskali na rewitalizacji.

— Przedtem żaden deweloper nie inwestował na Nadodrzu ze względu na panujący tam niski standard życia. Kiedy poprawa stała się zauważalna, firmy zaczęły wchodzić w każdą wolną przestrzeń i zagęszczać zabudowę. Wystąpiła tam klasyczna samospełniająca się przepowiednia: mieszkańcy i deweloperzy uwierzyli, że jakość życia się poprawi, więc faktycznie się poprawiła — mówi Sebastian Wolszczak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy