Czytasz dzięki

Wrocław wymienia ogrzewanie w kamienicach komunalnych

PAP, DI
opublikowano: 30-05-2020, 12:04

Spółka Wrocławskie Mieszkania rozpoczyna w czerwcu wymianę ogrzewania w 18 kamienicach komunalnych.

Prace związane ze zmianą systemu ogrzewania rozpoczną się w czerwcu i potrwają do końca listopada. Remont obejmie 18 budynków w rejonach Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa.

„Rozpoczynamy realizację miejskiego programu wymiany źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych, który jest jednym z kluczowych zadań prezydenta Jacka Sutryka i priorytetowy dla nas jako zarządcy kamienic komunalnych” – powiedział Dariusz Kowalczyk, prezes zarządu spółki Wrocławskie Mieszkania, cytowany w przesłanym PAP komunikacie.

Jak dodała wiceprezes spółki Monika Tendaj-Bielawska, w sumie w planie na lata 2020-2024 wytypowano ponad 200 budynków. „Analizowaliśmy szereg danych, takich jak przebieg istniejących sieci ciepłowniczych, stan techniczny budynków, a przede wszystkim system ogrzewania” – wyjaśniła.

Do uciepłowienia wskazano budynki w 100 proc. gminne, z mieszkaniami ogrzewanymi w większości tzw. kopciuchami. Wymiana ogrzewania i montaż instalacji centralnego ogrzewania dla 63 budynków zostanie dofinansowany ze środków unijnych w ramach RPO WD 2014-2020, w wysokości ponad 11 mln zł. Pozostałe będą realizowane z budżetu gminy.

Jak podano, proces przygotowania inwestycji dla 18 budynków trwał ponad rok. Obejmował uzgodnienia warunków z dostawcami ciepła, wizyty projektantów i inwentaryzacje budowlane, na podstawie których przygotowane zostały projekty remontów budynków. Dla części z nich zmiana ogrzewania jest pierwszym etapem zaplanowanych prac.

Spółka poinformowała, że w związku z pandemią koronawirusa zobowiązała wykonawców robót do zapewnienia mieszkańcom dodatkowych środków zabezpieczających takich, jak ozonowanie budynków czy dodatkowe dezynfekcje. „Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego pozwalają na wykonywanie prac inwestycyjnych w lokalach mieszkalnych z zachowaniem środków ochrony osobistej i przy udziale domowników. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań uprzedzamy naszych najemców ogłoszeniami na klatkach schodowych i staramy się z wyprzedzeniem komunikować o planowanych pracach” – dodał Kowalczyk.

W komunikacie poinformowano też, że w kwietniu spółka rozpoczęła działania związane z przygotowaniem dokumentacji projektowych dla kolejnych 33 kamienic, w których prace rozpoczną się w przyszłym roku.

Najemców, którzy posiadają stare piece w budynkach, w których nie jest możliwe systemowe uciepłowienie, spółka zachęca do skorzystania z miejskiego programu KAWKA+. „Dotychczas wpłynęło do nas ponad 100 wniosków o zgodę na zmianę systemu ogrzewania. Staramy się je rozpatrywać na bieżąco i wspierać lokatorów w pozyskiwaniu kolejnych pozwoleń” - powiedziała Tendaj-Bielawska.

Miejski program oferuje dofinansowanie 100 proc. kosztów kwalifikowanych, nawet do 15 tys. zł. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację starych pieców do końca 2020 r., mają możliwość skorzystania z ulgi czynszowej do 100 proc. w okresie dwóch lat, a w kolejnych trzech - do 50 proc.

Mieszkańcom budynków, w których gmina przeprowadzi prace związane ze zmianą ogrzewania, w okresie trwania prac remontowych przysługuje 20 proc. zniżka w opłatach czynszowych. Zniżka ta nie wymaga wniosku lokatora.

Dla tych, którzy obawiają się wzrostu opłat po zmianie ogrzewania, miasto przygotowało wsparcie w postaci Lokalnego Programu Osłonowego prowadzonego przez MOPS. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane