Wrocław znalazł pieniądze brakujące na stadion

PAP
opublikowano: 19-01-2009, 15:14

Wrocławski stadion na EURO 2012 powstanie najpóźniej do przełomu lat 2010/2011 - zapewnił w poniedziałek prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Władze Wrocławia znalazły sposób na sfinansowanie brakujących blisko 200 mln zł.

Rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę prac budowlanych stadionu nastąpi najprawdopodobniej w ciągu kilku dni.

Najtańsza z ofert złożonych w przetargu na wykonawcę wrocławskiego stadionu na EURO 2012 była o blisko 200 mln zł droższa od tego, co zamierzało zainwestować miasto. Wszystkie trzy konsorcja firm, które dotarły do ostatniego etapu przetargu, zaproponowały ceny wyższe od tej, którą planowało przeznaczyć miasto. Zgodnie ze złożonymi ofertami, proponowane ceny brutto wykonania całości prac to: 936 mln zł, 755 mln zł i 729 mln zł.

Tymczasem na inwestycje związane z budową stadionu na wrocławskich Maślicach miasto pierwotnie chciało przeznaczyć 521 mln zł.

Brakujące pieniądze mają pochodzić z puli przeznaczonej na tzw. Tramwaj Plus (budowa szybkiego połączenia tramwajowego stadionu z innymi częściami miasta). Odpowiednie zmiany w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym (WPI) w tym zakresie musi zatwierdzić Rada Miejska.

Uchwała dotycząca zmian pod obrady rady trafić ma 19 lutego. Przy czym - jak powiedział w poniedziałek przewodniczący rady Jacek Ossowski, wszystkie kluby radnych były projektem "życzliwie zainteresowane".

Projekt władz miasta zakłada, że do projektu Tramwaj Plus dopuszczony zostanie współbeneficjent, którym będzie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK). Ma ono współfinansować zakup taboru, co wcześniej w całości miało finansować miasto. MPK na ten cel musi wziąć kredyt w wysokości około 250 mln zł brutto. Zdaniem Dutkiewicza zabezpieczone w ten sposób pieniądze wystarczą już ostatecznie na budowę obiektu.

Pomysł jest już uzgodniony z MPK i - jak zapewnił Dutkiewicz - nie zmieni terminu realizacji Tramwaju Plus, a "uwolni po stronie miasta pieniądze, która pozwolą sfinansować budowę stadionu".

Prezydent Wrocławia, zapytany przez dziennikarzy, czy to oznacza, że przetarg na stadion nie będzie musiał być powtarzany, odpowiedział: "Naszym zdaniem nie, natomiast nasze rozstrzygnięcie dopiero otwiera dalsze procedury". "My nie wiemy jak się zachowają wszyscy, którzy składali oferty. Naszym zdaniem komisja dokona rozstrzygnięcia i przetarg nie będzie powtarzany" - mówił prezydent miasta.

Ewentualna zmiana w WPI nie będzie oznaczała wyhamowania procesu inwestycyjnego, bo jak dodał Dutkiewicz, "to tylko inżynieria finansowa" i wszystkie zaplanowane projekty zrealizowane zostaną w terminie.

Stadion na Euro 2012 ma pomieścić ok. 44 tys. widzów. Będzie obiektem wielofunkcyjnym, na którym oprócz rozgrywania meczów będzie można m.in. organizować koncerty.

Na stadionie znajdzie się także m.in. kasyno, dyskoteka, restauracja na ok. 1600 osób oraz kompleks biurowo-konferencyjny. Podczas Euro 2012 we Wrocławiu mają zostać rozegrane trzy spotkania grupowe. Nie wiadomo jeszcze, jak będzie się nazywał nowy stadion.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane