Wrocławscy wizjonerzy sieci Wi-Fi

  • Materiał partnera
opublikowano: 13-04-2019, 11:19
aktualizacja: 17-04-2019, 11:19

Sieć Wi-Fi stała się dla nas naturalnym elementem codziennego życia. Rośnie ilość jej zastosowań w sferze prywatnej, pracy i w obiektach użyteczności publicznej. We Wrocławiu działa firma, która zaufała temu kierunkowi już… dekadę temu i się nie zawiodła. Dzięki temu Q4Net ma ogromne doświadczenie i wykorzystuje zaawansowane urządzenia marki CISCO.

Wrocław to zagłębie różnego rodzaju usług IT. Najwięcej z pewnością jest programistów zlokalizowanych w centrach usług oraz software-house, a więc twórcy oprogramowania na zamówienie. Są jednak i wyjątki. Q4Net to od początku istnienia firma inżynierska, technologiczna, usługowa i informatyczna zarazem. Specjalizuje się w usługach sieciowych, szczególnie technologiach Wi-Fi, co obrazuje nawet nazwa firmy, którą można rozwinąć jako Quality for networking, czyli jakość dla sieci. Procentuje doświadczenie zespołu, który z sukcesem wdrażał m.in. Wi-Fi w fabrykach, hutach czy biurach. Rozwijane są również inne aspekty oferty jak monitoring IT, kontrola dostępu czy kompleksowa budowa serwerowni, ale prym niezmiennie wiedzie sieć Wi-Fi.

Robert Pernak, prezes Q4NET
Zobacz więcej

Robert Pernak, prezes Q4NET Fot. ARC

Ekspansja Wi-Fi 

Wi-Fi rozpoczęło swoją karierę od szybkiej komunikacji z systemem kodów kreskowych (RFID) przy procesach logistycznych i ułatwienia dostępu do sieci LAN w biurach dla pracowników i gości. W kolejnym kroku wkroczyło do sieci rozległych czyli WLAN.

Kluczowy aspekt to oczywiście brak okablowania, dzięki czemu zyskuje się wszechstronność zastosowania – w firmie, mieście, domu, centrum handlowym. Obawy klientów o bezpieczeństwo… paradoksalnie wyszły Wi-Fi na dobre. Świadomość tego, że wyemitowany sygnał jest ogólniedostępny skłoniła, w przeciwieństwie do rozwiązań przewodowych, do szyfrowania transmisji i konieczności uwierzytelnienia w sieci. O ostatecznym sukcesie przesądził fakt, że rozwiązanie okazało się korzystne również pod względem ekonomicznym. Warto dodać, że technologia ta jest wysoce niezawodna bez względu na zmiany pogodowe.

Rosnąca przepustowość osiągnąć może już nawet 10Gbit/s, co pozwala obsłużyć nie tylko dostęp do Internetu, ale i bazy danych czy wręcz big data. Obecnie trend Wi-Fi napędzają urządzenia, które chcemy mieć podłączone do Internetu. To już nie tylko BYOD (Bring You Own Device – korzystanie z własnego smartfona czy laptopa, który potrzebuje dostępu do sieci). To również Internet rzeczy (IoT – Internet of things), czyli prawie każde urządzenie codziennego użytku (pralka, lodówka) podłączone do Internetu. Miasta zaczęły wykorzystywanie sieci Wi-Fi od lotnisk, dworców, galerii handlowych a teraz… używają wszędzie - dla ułatwienia zwiedzania, przesyłania dokumentów, komunikacji miejskiej czy w kampusach studenckich albo do monitoringu miejskiego. Q4Net zastosowało rozwiązanie sieciowe Mesh dla miast różnej wielkości, jak Wrocław, Pruszków czy gmin jak Kobyłka.

Rola specjalistów

Wniosek jest prosty - po co budować drogie i czasochłonne sieci strukturalne? Skorzystajmy z możliwości jakie daje Wi-Fi. Pamiętajmy, że o ile do użytku domowego wystarczy stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa, to w szerszych projektach Wi-Fi wymaga jednak eksperta, który dobrze zaplanuje i zabezpieczy funkcjonowanie sieci. Każdy „access point” ma określoną pojemność dzieloną przez użytkowników – całe rozwiązanie trzeba dobrze zaprojektować, a potem  monitorować działanie i zarządzać.

Wszystkie nowe powierzchnie biurowe równolegle lub wręcz zamiast okablowania stosują sieć Wi-Fi. Jedynie serwery warto pozostawić „na kablach” ze względu na wymaganą bardzo dużą przepustowość. Pozostały sprzęt komputerowy, łącznie z monitorami czy kamerami obejmie Wi-Fi.

Q4Net wdraża rozwiązania sieciowe również w innych miejscach. W fabrykach maszyny łączą się z serwisem producenta - monitorowana jest cała praca i zbierane dane. Inżynierowie poradzili sobie nawet z zakłóceniami generowanymi przez piece indukcyjne podczas wdrożenia w hucie. Natomiast sieci handlowe i restauracje dają dostęp do Internetu pracownikom i gościom. Tu znakomitym przykładem wdrożenia jest sieć Pizza Hut.

Meraki – łatwa instalacja i zarządzanie

Zarządzanie rozległą siecią Wi-Fi przy setkach lokalizacji może nastręczać problemów. Rozwiązania Cisco Meraki minimalizują ten wysiłek do podpięcia do Internetu urządzenia, które otrzymujemy z centrali. Sprzęt sam pobierze konfigurację i podejmie pracę. Zarządzanie nim możliwe jest z każdego miejsca – dostęp online. Inne, klasyczne rozwiązania mogą umożliwiać dostęp zdalny, ale konfigurować trzeba w miejscu pracy urządzenia. Urządzenia Cisco Meraki są idealne do zastosowania ze względu na swoją uniwersalność, niezawodność, szerokie zastosowania i sprawdzenie w różnorodnych środowiskach IT.

Mając sprzęt tej klasy jesteśmy w stanie szybko i elastycznie budować, modernizować, jak również przenosić nawet rozległe sieci Wi-Fi. Obniżają się koszty wdrożenia i zarządzania. Nie trzeba dodawać, że unikamy również kosztów remontów budynków w związku z infrastrukturą kablową. 

Wi-Fi – bezdyskusyjny lider

Coraz powszechniejsze wykorzystanie, już nie tylko w biurach, sprawia, że sieć Wi-Fi jest najczęściej stosowanym obecnie rozwiązaniem w firmach i przez osoby prywatne. Przyczynia się do tego elastyczność i łatwość zastosowania, umożliwienie darmowego dostępu do Internetu w wielu miejscach wraz z większym transferem od rozwiązań operatorów komórkowych, np. LTE. Oczywiście, ze względu na mniejszy zasięg, wymaga to większej ilości punktów dostępu, ale ich liczba rośnie każdego dnia. 

Wizja inżynierów Q4Net sprzed 10 lat – powszechny dostęp do Internetu dzięki sieci Wi-Fi - jest coraz bliższa i urealnia się na naszych oczach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu