Wrocławskie komórki do wynajęcia

Magdalena Mastykarz
22-09-2014, 15:00

Założyciel Stokado pomysł na samoobsługowy magazyn przywiózł z USA. Teraz rozwija go we Wrocławiu i edukuje swoich klientów

Jeszcze kilkanaście lat temu prawie każdy właściciel mieszkania miał w pakiecie z nim piwnicę lub komórkę lokatorską. W nowym budownictwie takich dodatkowych przestrzeni jest znacznie mniej niż mieszkań, a rzeczy, które chcielibyśmy gdzieś przechować, wciąż przybywa. Powstała zatem nowa, niemała nisza, którą starają się zapełnić rozwijające się na polskim rynku magazyny samoobsługowe. Klaudiusz Bechcicki zapoznał się z koncepcją self storage, gdy był w Stanach Zjednoczonych (istnieje tam ok. 50 tys. takich obiektów) — i postanowił przenieść ją na polski grunt. Od 2013 r. we Wrocławiu prowadzi Stokado Self Storage.

CZERPANIE Z WZORÓW
Zobacz więcej

CZERPANIE Z WZORÓW

Obserwujemy, jak ten biznes rozwija się w innych krajach, i wdrażamy u nas najlepsze rozwiązania — mówi Klaudiusz Bechcicki, właściciel Stokado. TOMASZ WALKÓW

Zamiast piwnicy

— W dużych miastach dostępnych jest sporo magazynów do wynajmu, ale najczęściej są to większe powierzchnie lub słabej jakości obiekty (garaże, piwnice) — zauważa Klaudiusz Bechcicki. Proponuje coś, co będzie elastycznie dostosowane do klientów mających bardzo różne oczekiwania.

— W magazynie mamy komórki o powierzchni od 1 do 25 mkw. Najmniejsze z nich można wynająć już od 80 zł miesięcznie. Pomieszczenia można zajmować przez kilka dni lub parę lat. Klient ma nieograniczony dostęp do swojej komórki: siedem dni w tygodniu przez 24 godziny. Zapewniamy bezpieczeństwo z ciągłym monitoringiem, czystość oraz stałą temperaturę w magazynie — wyjaśnia właściciel Stokado.

Swoją ofertę kieruje zarówno do osób prywatnych, jak i do firm, które potrzebują przestrzeni do przechowywania dokumentów czy nadwyżek towarowych. Obecnie Stokado ma ponad 120 najemców — liczba osób prywatnych i firm rozkłada się mniej więcej po równo. Zainteresowanie usługą self storage w Polsce wzrasta, jednak nadal właściciele podobnych magazynów muszą prowadzić marketing polegający na edukacji potencjalnych klientów w zakresie zalet z korzystania z wynajętych schowków i komórek magazynowych.

Wzory z Zachodu

Stworzenie obiektu, który w pełni odpowiadałby zapotrzebowaniu klientów, jest pracochłonne i wymaga dużych inwestycji. — My na początku mieliśmy nieco łatwiej, ponieważ posiadaliśmy dogodnie zlokalizowany we Wrocławiu obiekt magazynowy — wspomina Klaudiusz Bechcicki. Ten obiekt trzeba było jednak dostosować, a właścicielowi zależało na tym, aby od początku magazyn Stokado zapewniał standardy obowiązujące w branży self storage w Europie Zachodniej.

— W zależności od planowanej skali działalności koszt przygotowania obiektu może wahać się w przedziale od kilkuset tysięcy do kilkunastu milionów złotych — wylicza właściciel magazynu. W tej chwili, gdy klientów przybywa, Stokado planuje rozwój i ekspansję. — Chcemy rozwijać sieć profesjonalnych magazynów samoobsługowych w największych polskich miastach. Obecnie przygotowujemy dwie nowe lokalizacje — otwarcie pierwszej przewidziane jest do końca tego roku. W planach jest również rozbudowa pierwszego obiektu Stokado we Wrocławiu o kolejne komórki magazynowe — zapowiada właściciel firmy.

Budują świadomość i know-how

Nad rozwojem firmy pracuje jej kilkuosobowy zespół. — Wszyscy są zaangażowani we wdrażanie nowych rozwiązań i najlepszych praktyk — obserwujemy, jak rozwijali się operatorzy magazynów samoobsługowych w innych krajach, i odwiedzamy ich obiekty — opowiada Klaudiusz Bechcicki. To, jak będzie wyglądał polski rynek self storage, w dużej mierze zależy właśnie od nich. Na razie nie ma jeszcze szerokiej świadomości oraz know-how tego biznesu, a pod uwagę muszą brać również uwarunkowania lokalne. Słowo „stokado” w języku esperanto znaczy właśnie „przechowywanie”, jednak firma z Wrocławia nie chce zawężać swojej działalności wyłącznie do udostępniania przestrzeni. Oferuje więc najemcom usługi dodatkowe, m.in. pomoc przy przeprowadzkach czy też odbiór i wysyłkę przesyłek kurierskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Mastykarz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Wrocławskie komórki do wynajęcia